ŠTVRTOK 3. 7. 2025

ŠTVRTOK 3. 7.
20:30

Lúčnica – Svetozár Stračina: „Počuť vôňu živého“

Skladateľ, ktorého hudobné kompozície nadchýnajú aj tých, ktorí sa tradíciám vyhýbajú. Celovečerný program Lúčnice venovaný dielu jednej z jej ústredných tvorivých osobností Svetozárovi Stračinovi, hudobnému skladateľovi, ktorý pre Lúčnicu skomponoval množstvo skladieb, ako aj scénických programov. Jeho prvé stretnutia s Lúčnicou a profesorom Štefanom Nosáľom boli pre jeho tvorbu zlomové a určujúce. V podaní viac ako 100 účinkujúcich umelcov prinášame v programe ikonické tance, veľké zborové scény aj známe filmové hudobné kompozície. Svetozár Stračina ostáva rébusom, ktorého hľadanie stále pokračuje aj v našom celovečernom programe.

„Tradičnú kultúru môžem akceptovať alebo nevšímať si ju. Tým však ochudobním iba seba, lebo ona bude tradíciou ďalej. Ja ostanem bezdomovcom, ostanem iba človekom do počtu. No takí ľudia do počtu sa dajú ľahko ovládať, dajú sa ľahko riadiť. Človek bez vzťahu k tradíciám nemá na čo nadväzovať.“ Svetozár Stračina

Choreografia: Štefan Nosáľ
Hudba: Svetozár Stračina
Námet a scenár: Mikuláš Sivý
Réžia: Mikuláš Sivý
Zbormajsterka speváckeho zboru: Elena Matušová
Naštudovanie: Mikuláš Sivý, Ivana Kleiblová, Ján Dúbravčak, Kristína Zábražná
Návrhy kostýmov: Šarlota Kišová, Dagmar Roháčová

Účinkujú: 50-členný tanečný súbor a spevácka skupina, 45-členný orchester, 30-členný spevácky zbor

Veľká scéna – amfiteáter

PIATOK 4. 7. 2025

PIATOK 4. 7.
14:15

Dielňa spevu z Východnej

Workshop

Jánske, trávnice i verbunk z obce Východná budú náplňou speváckej dielne určeného pre širokú verejnosť zaujímajúcu sa o spev tradičných piesní.

Lektorka: Eva Brunovská

Etnodom – Humno

PIATOK 4. 7.
15:00

Hlasy predkov

Hlasy predkov sú predstavenie, ktoré stavia na archívnych nahrávkach etnológa Mikuláša Mušinku v oblasti Levočských vrchov, vyhotovených v polovici minulého storočia, doplnených o vlastný terénny výskum FSk Pirečko a spomienky pamätníkov z tejto oblasti.

Autentické nahrávky ľudí narodených ešte koncom 19. storočia poskytujú okno do ich životov a na pozadí konkrétnych príbehov sprevádzajú divákov búrlivým 20. storočím. V rozprávaní predkov sa tak prierezovo dozvedia o starostiach i radostiach ich životov a o tom, ako ich tvarovali dejinné udalosti. Program ukazuje radostné i tienisté scény zo svadobných príprav, krstinové piesne či scénky z každodenného života dediny. Dopĺňa ich nútenými odchodmi na vojnu, emigráciou do Ameriky a často zložitými návratmi domov. Program uzatvára obdobie začínajúcej kolektivizácie a nútené vysťahovanie z novovznikajúceho vojenského pásma Javorina.

Celým programom sprevádzajú v pozadí skutočné hlasy predkov a ich spomienky, na základe ktorých sú vytvorené všetky spevácke pásma aj divadelné výjavy.

Autorka: Dominika Sakmárová

Účinkujú: FSk Pirečko zo Spišského Podhradia, ĽH Filipa Žigu, FS Čačina zo Spišskej Novej Vsi, Mestské ochotnícke divadlo Spišské Vlachy

Malá scéna

PIATOK 4. 7.
15:30

Dielňa tanca z Telgártu

Čardáš

Lektori: Peter Hrabovský, Martina Hrabovská
Hrá: ĽH Muzička

Tancovisko

PIATOK 4. 7.
16:00

Česania

Tvorivá dielňa

Metodické podujatie s praktickými ukážkami tradičných účesov.

Príprava: Centrum tradičnej kultúry v Detve
Lektorky: Andrea Jágerová, Marcela Černáková, Iveta Kažimírová

Etnodom – Humno

PIATOK 4. 7.
16:30

Vrchári

Po stopách hudobno-tanečného folklóru Javorníkov a Kysúc

Program Vrchári je postavený na objavnom, zemitom a autentickom hudobno-tanečnom materiáli. Predstavíme jednotlivé obce oblasti Javorníkov a Kysúc od Púchovskej doliny až po Kysuckú vrchovinu so zameraním sa na hudobno-tanečné a vokálne špecifiká. Program nadväzuje na úspešné projekty autorov programov Muziky Javorníkov, Viachlasný spev v dolinách Javorníkov, Po kysucky a autorského programu Z dolín Javorníkov, ktorý bol prezentovaný vo Východnej v roku 2019.

Autor: Juraj Jakubík
Odborná spolupráca: Juraj Jakubík st.
Pomocná réžia/moderátorka: Gabriela Kováčiková

Účinkujú: ĽH Javorníček a kamaráti, ĽH Muzička, FSk Javorníček z Hvozdnice, FS Považan z Považskej Bystrice, KAF Hojana zo Žiliny, sólisti inštrumentalisti FSk Bukoviny z Brvnišťa

Malá scéna

PIATOK 4. 7.
16:15

Dielňa tanca z Čierneho Balogu

Do vysoka

Lektori: Alfréd Lincke, Martina Lincke
Hrá: ĽH Muzička

Tancovisko

PIATOK 4. 7.
18:00

Naša pieseň

Otvárací program zástupcov každého regiónu Slovenska. O piesňach, ktoré ich aj nás spájajú.

Námet: Pavol Pitoňák, Michal Dudáš
Réžia: Michal Druga

Účinkujú:
Abov: FS Borievka z Košíc
Gemer a Malohont: FS Vepor z Klenovca
Hont: Monika Zapletalová z Príbeliec
Horehronie: MSSk UFS Mladosť z Banskej Bystrice
Kysuce: KAF Hojana zo Žiliny
Liptov: FSk Stráne z Važca
Myjavská oblasť: Lucia Koláriková, Jozef Marko a ĽH Pala Michaličku
Novohrad: Norbi Varga
Orava: Gajdošská hudba Beskýd z Oravskej Polhory
Podpoľanie: FSk Hrochoťan z Hrochote
Podunajsko: FS Šaľan zo Šale
Ponitrie: FSk Lubená z Poluvsia
Spiš: FS Magura z Kežmarku
Šariš: FS Čerhovčan z Bardejova
Tekov: FS Ekonóm z Bratislavy
Trenčianske Považie: FS Považan z Považskej Bystrice
Trnavská oblasť: FS Trnafčan z Trnavy
Turiec: FS Turiec z Martina
Záhorie: ĽH Frendz Bojz zo Skalice
Zemplín: rodina Topoľovských z Parchovian

Veľká scéna – amfiteáter

PIATOK 4. 7.
19:30

Privítanka

Otvárací ceremoniál spojený so slávnostným krstom knihy, ktorá bola zostavená k 70. ročníku Folklórneho festivalu Východná

Autor: Michal Noga
Účinkujú: FSk Kriváň z Východnej, FSk Stráne z Važca, FSk Štrbän zo Štrby, ĽH FS Ekonóm, NOGABAND, ĽH FS Váh z Liptovského Mikuláša, ĽH Mateja Topoľovského, Detský súbor z Východnej

Veľká scéna – amfiteáter

PIATOK 4. 7.
20:30

Žiadna iná?

Program národnostných menšín

Program je venovaný menšinám a vybraným etnickým skupinám žijúcim na území dnešného Slovenska a za jeho hranicami, vnímaných v širšom kontexte Karpatskej kotliny, v ktorej kultúra dynamicky migrovala, prelínali sa rôzne vplyvy. V symbióze tu žijú ľudia rôznych vierovyznaní, etnických pôvodov a tvoria tak heterogénnu podobu kultúry, ktorú vnímame ako naše bohatstvo a dedičstvo. Prezentujeme originalitu kultúrnych a umeleckých fenoménov, ich vzájomný súvis a prieniky, pozrieme sa za hranice, ktoré sú v hlavách a predstavách ľudí čo ich chcú budovať aj v súčasnosti.

Autor: Martin Urban

Účinkujú: FS Váh z Liptovského Mikuláša, rodina Roberta Vavreka, ĽH Pasyja, ĽH Pokošovci, FS Kincsó zo Želiezoviec, Sándor Juhász, Ildikó Bári Juhász, Zsombor Juhász, Júlia Paput, Daniel Csicsman, Kinga Tomory Csicsman, Bence Fekete, Sarolta Molnár Fekete, Stolyčnoho dzivky, Pavol Fecenko s rodinou, Anna Derevjaníková a rodina Kormaníkovcov z Jarabiny, Ivan a Katarína Bagľašovci s rodinou z Aradáča a Jánošíkou vo Vojvodine v Srbsku, Slováci z Poľska, FS Spiš z Novej Belej, FS Hajduki z Vyšných Lápš, FS Dolina z Krempách a FS Niedzicke zazraki z Niedzece

Moderátori: David Szöke, Rastislav Zelina

Veľká scéna – amfiteáter

PIATOK 4. 7.
22:00

Tri svety

Program vybraných jubilujúcich folklórnych kolektívov na jubilejnom ročníku festivalu

Ľudový tanec, formovaný stáročiami vývoja, sa rozvetvil do nespočetných foriem a tvarov. V jeho jadre však pulzujú tri odlišné svety: svet mužov, svet žien a svet, ktorý spoločne vytvárajú. Tieto svety sú navzájom prepojené a ovplyvňujú sa, no občas sa zdá, akoby muži a ženy potrebovali existovať samostatne, vo svetoch definovaných ich vlastnými pravidlami. Až príde čas, keď sa potrebujú opäť spojiť a vytvárať svet spoločný.

Autor: Peter Hrabovský

Účinkujú: FS Váh z Liptovského Mikuláša, FS Hornád z Košíc, FS Považan z Považskej Bystrice, FS Gymnik z Bratislavy, FS Ekonóm z Bratislavy a VSLPT Poľana z Brna (ČR)

Veľká scéna – amfiteáter

PIATOK 4. 7.
23:30

Pri muzike

Tanečná zábava v sprievode ľudových hudieb: Pekovci, Pokošovci, Bartošovci

Tancovisko

PIATOK 4. 7.
23:30

FiśBanda

Prawdziwa muzyka Podhala i Karpat
Koncert

Koncert world music kapely zo Zakopaného (PL). Kapela FiśBanda bola založená v roku 2018. Hudobníci, ktorí ju tvoria, však spolu hrajú už dlho. Spája ich rovnaká tradícia, vynikajúca znalosť hudobného folklóru Tatier a celej oblasti od Dunajca po Dunaj a predovšetkým kreatívne a moderné nápady na vlastné interpretácie. Projekt Posłuchejcie Kamaradzi je prvým albumom kapely, syntézou mnohých spoločných stretnutí hudobníkov, ktorí si neustále hľadajú svoje „cesty“. Základom diela je goralská, karpatská a balkánska hudba, ktorej charakter dodávajú početné improvizácie a džezové prvky.

Etnodom – Humno

SOBOTA 5. 7. 2025

SOBOTA 5. 7.
10:00

Folklórny festival Východná s Rádiom Regina

(priamy prenos)
Rozhlasový program

Príprava: M. Čížová, P. Cítenyi
Výroba: RTVS, Rádio Regina Stred

Účinkujú: vybraní účinkujúci z festivalového programu

Etnodom – Humno

SOBOTA 5. 7.
11:00

Dielňa tanca pre deti s DSF Hanička

Lektorka: Marianna Svoreňová

Tancovisko

SOBOTA 5. 7.
12:00

Dielňa tanca pre deti s DFS Kopaničiarik

Lektorka: Lenka Konečná Šútorová

Tancovisko

SOBOTA 5. 7.
12:50

Sedemdesiat rokov festivalu Východná

Moderovaná diskusia

Autor: Peter Cítenyi

Etnodom – Humno

SOBOTA 5. 7.
14:00

Dielňa tanca z Raslavíc

Krúcená a poľka

Lektori: Vladimír Michalko, Linda Luptáková
Hrá: ĽH Pekovci

Tancovisko

SOBOTA 5. 7.
14:00

Vienok sňať

Prednáška s praktickými ukážkami

Prednáška o dokumentácii svadobných piesní a svadobných obradov čepčenia v Medzibrode, Jasení a Dubovej, Čiernom Balogu, Pohorelej, Šumiaci a Telgárte.

Autorky: Tatiana Salajová, Gabriela Kováčiková (Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici)
Účinkujú: FSk Telgárt z Telgártu

Etnodom – Humno

SOBOTA 5. 7.
14:30

Tarhi laski

Tanečná inscenácia v podaní Folklórneho klubu Omladina z Košíc. Nezvyčajná zápletka v podobe trhov lásky tvorí podklad deja, na ktorý je citlivo naviazaný situačný humor a silné paradoxy života počas vojny.

„Tarhi laski“ nie sú štandardným folklórnym vystúpením. Je to kombinácia ľudového tanca a dojímavého príbehu. Námet je unikátny, má v sebe všetko, čo sa od príbehu očakáva – zápletku, prekvapenie, lásku, humor, tragédiu vojny, spomenuté sú naše neduhy (alkohol, karty). Nájdeme tu emancipáciu ženy ako takej – všetko aktuálne témy, ktoré spoločne vždy, no tieto dni obzvlášť všetci veľmi citlivo vnímame. „Tarhi laski“ zároveň vykresľujú charaktery a hodnoty obyčajných ľudí, ktoré v svojej čistote a priamosti zaskočia silou ľudskosti.

Folklórny Klub Omladina z Košíc je výnimočné zoskupenie, ktoré združuje aktívnych seniorov z Košíc a blízkeho okolia – bývalých tanečníkov košických folklórnych súborov – a prináša im radosť. Prispieva svojou troškou k zachovaniu kultúrneho dedičstva s benefitom aktívneho pohybu do vysokého veku a komunitného fungovania, ktoré nie zanedbateľne prispieva k fyzickému aj duševnému zdraviu členov.

Scenár a réžia: Jozef Jenčo
Choreografia: Vladimír Michalko

Malá scéna

SOBOTA 5. 7.
15:00

Dielňa tanca Podpoľania

mužské cifrovanie z Hriňovej a ženské cifrovanie z Očovej

Lektori: Peter Hrabovský, Martina Hrabovská

Tancovisko

SOBOTA 5. 7.
15:00

Premeny ženského obradového odevu

na príklade odevu mladuchy z Liptovských Sliačov od 2. polovice 20. storočia
Prednáška

Predmetom prednášky je problematika ženského obradového odevu v Liptovských Sliačoch od 2. polovice 20. storočia po súčasnosť s akcentom na obradový odev mladuchy. Prednáška prinesie analýzu obyčajových príležitostí a s nimi spätého obradového odevu (od predsvadobného obdobia po posvadobné obdobie); zameria sa aj na konkrétne odevné súčasti nosené nevestou pri jej prijatí (akceptovaní) ako vydatej ženy rodinným a lokálnym spoločenstvom. Taktiež identifikuje rôzne faktory, ktoré ovplyvnili formovanie a premeny ženského obradového odevu.

Autorka: Jana Veselovská (Liptovské kultúrne stredisko)

Etnodom – Humno

SOBOTA 5. 7.
15:30

Sprievod obcou Východná

Slávnostný sprievod účinkujúcich na 70. ročníku Folklórneho festivalu Východná

Autor: Alfréd Lincke

Účinkujú: FSk Kriváň z Východnej, FSk Kýčera z Čierneho Balogu, FSk Stráne z Važca, FSk Detvani z Detvy, FS Šaľan zo Šale, FS Ruthenia z Bratislavy, FS Borievka z Košíc, DFS Tancovadlo z Piešťan, DFS Terchovec zo Žiliny, MSSk Škrupinka z Trenčína, ĽH Muzička z Bratislavy

Obec Východná

SOBOTA 5. 7.
16:00

Družstevníci

V roku 1949 bol v Československu prijatý zákon o jednotných roľníckych družstvách a na slovenských dedinách sa začala kolektivizácia, teda premena individuálneho súkromného hospodárenia na kolektívne. Uskutočňovala sa formou dobrovoľného združovania roľníkov do družstiev, vytvárania štátnych poľnohospodárskych podnikov, ale i znárodňovania. Bola to neľahká úloha, v mnohých lokalitách spojená s udalosťami, ktoré výrazne poznačili osudy viacerých ľudí. Tak ako iné historické obdobia, aj obdobie združstevňovania dedín sa zrkadlilo v ľudových piesňach. V 50. rokoch 20. storočia začali vznikať piesne, ktoré reagovali na problémy, ale i výhody družstevného hospodárenia. Skladali ich miestni učitelia, výnimoční speváci alebo vedúci folklórnych zoskupení. Zvyčajne vznikali na melódie známych ľudových piesní.

Program Družstevníci bude reflexiou spoločenskej situácie v období zakladania jednotných roľníckych družstiev na slovenskom vidieku s akcentom na družstevné ľudové piesne.

Autorka: Andrea Jágerová

Účinkujú: DFSk Bažalička z Plachtiniec a Príbeliec, ĽH bratov Drozdíkovcov, DFSk Hajov a Hajovček, ŽSSk Zvonica zo Strečna, DFSk Likava z Likavky, FS Háj z Rimavskej Soboty, DFS Podpoľanček z Detvy, DOS Vo štvorici z Detvy

Malá scéna

SOBOTA 5. 7.
16:00

Dielňa tanca z myjavských kopaníc

Starobapská, verbunk a slovenčina

Lektori: Lenka Konečná Šútorová, Ladislav Konečník

Tancovisko

SOBOTA 5. 7.
16:00

Ten kojšovskí valal…

Moderované rozprávanie

Moderované rozprávanie a prezentácia o spišskej obci Kojšov, ktoré predstavia tradičnú a súčasnú kultúru tejto obce. Program prinesie informácie týkajúce sa histórie obce, obyvateľstva, nárečia, viacerých javov tradičnej kultúry. Členky FSk Kojšovan z Kojšova predstavia unikátny piesňový materiál, v závere spoločne aj so ŽSSk Ulijanky.

Autorka: Margita Jágerová (oddelenie etnológie ÚMKTKE v Nitre)
Moderuje: Margita Jágerová

Účinkujúci: Margita Jágerová, členky FSk Kojšovan z Kojšova, ŽSSk Ulijanky z Nitry

Etnodom – Humno

SOBOTA 5. 7.
17:15

Dielňa spevu z Važca

Workshop

Dielňa spevu bude zameraná na piesňový materiál hornoliptovských obcí Východná, Važec, Štrba. Piesne lúčne i k muzike, pre širokú verejnosť, ako inak, so záujmom o spev tradičných piesní.

Lektorka: Eva Brunovská

Etnodom – Humno

SOBOTA 5. 7.
18:00

Malí-veľkí ľudia

Program detských folklórnych súborov

Autorka: Agáta Krausová
Účinkujú: DFS Tancovadlo z Piešťan, DFS Kopaničiarik z Myjavy, DFS Hanička z Košíc a ďalší

Veľká scéna – amfiteáter

SOBOTA 5. 7.
19:30

Zlatí ľudia

Program víťazov folklórnych súťaží Národného osvetového centra a vybraných hostí, spojený s odovzdávaním ocenení osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o umelecký a organizačný rozvoj Folklórneho festivalu Východná

Autor: Vladimír Michalko

Veľká scéna – amfiteáter

SOBOTA 5. 7.
21:00

Ľudoví ľudia

Ľudovú kultúru máte radi. Lebo je naša, nás všetkých. Akási kolektívna vec, ktorej sa z času na čas chceme dotknúť a byť jej súčasťou. Avšak za tou kolektivitou a anonymitou sa skrýva konkrétna tvár umelca či umelkyne. Sú medzi nami oddávna, aby nás inšpirovali svojou estetikou a nadaním, s ktorým sa natoľko stotožníme, že sa napokon stane našou vlastnou. Mnohí sú neznámi, teda ľudoví. No mnohí sú stále medzi nami. A možno ste nimi aj vy. Viete, ako ich spoznáte. Sú to takí ľudoví ĽUDIA.

Autor: Štefan Štec
Asistenti réžie: Michaela Hubert, Alfréd Lincke

Veľká scéna – amfiteáter

SOBOTA 5. 7.
22:30

Domáca esencia

Generáció Táncműhely
Jubilejný galaprogram Tanečného súboru Generáció z Komárna

V celovečernom programe súbor prináša výber z tradičnej tanečnej a hudobnej kultúry maďarských obcí na území dnešného Slovenska – od Žitného ostrova až po Medzibodrožie. Predstavuje ich spoločné črty, ale aj odlišnosti. Hlavným vyjadrovacím prostriedkom súboru sú autentické ľudové tance čerpané z dostupných prameňov, ktoré sú však spracované v súčasnej modernizovanej podobe.

Tanečná dielňa Generácia bola založená v roku 2019 a pokračuje vo svojej každodennej činnosti v troch rôznych formáciách. V roku 2020 prerástla status úspešnej mládežníckej skupiny a transformovala sa na celoslovenský súbor. Jeho členmi sú vynikajúci tanečníci a sólisti deviatich maďarských tanečných súborov pôsobiacich na Slovensku.

Hudba: András Iván a skupina Pósfa
Spev: Júlia Szabó
Choreografia a réžia: Klaudia Gálik a Gábor Gálik

Veľká scéna – amfiteáter

SOBOTA 5. 7.
23:00

Barbora Botošová Band

Koncert

Barbora Botošová je renomovaná slovenská huslistka a primáška, ktorá sa profiluje v žánri world music. Pokračujúc v šľapajach svojho starého otca, legendárneho slovenského hudobníka Jána Berkyho Mrenicu, je Barbora významnou predstaviteľkou tohto hudobníckeho rodu. Jej umelecký étos je pevne zakorenený v dedičstve rodiny, no zároveň doň vnáša nové rozmanité žánre. Barbora Botošová a jej kapela prinášajú jej aktuálnu tvorbu a oslávia desaťročie úspešného pôsobenia na domácej hudobnej scéne. Posledný album Roshambo prekračuje hranice tradičných žánrov, pretože v jeho nahrávkach zaznieva rómska hudba bez stereotypov. Čardáše, balkánske rytmy, hudba rôznych národov, swing či prvky ethnojazzu kapela prepája s virtuozitou a energiou, ktorá zdvíha ľudí zo stoličiek na každom živom koncerte.

Barbora je držiteľkou prestížneho ocenenia Roma Spirit v kategórii kultúra za dlhodobý umelecký prínos, čo je dôkazom jej oddanosti hudobnej dokonalosti a kultúrnej autentickosti.

Kapelu Barbory Botošovej tvoria vynikajúci slovenskí hudobníci a výnimočná poľská world music speváčka Agata Siemaszko. Barborina tvorba je skutočnou vitrínou talentu, emocionality a schopnosti vytvárať dokonalé hudobné fúzie, vďaka čomu jej kapela dosahuje svetovú úroveň v žánri world music.

Účinkujúci: Barbora Botošová, Agata Siemaszko

Etnodom – Humno

SOBOTA 5. 7.
23:30

Pri muzike

Tanečná zábava v sprievode ľudových hudieb Muzička a Pósfa a tanečných majstrov z celého Slovenska

Tancovisko

NEDEĽA 6. 7. 2025

NEDEĽA 6. 7.
10:00

Dielňa tanca z Kokavy nad Rimavicou

Šuchon a drgon

Lektori: Peter Gecelovský, Michaela Baštáková
Hrá: ĽH Pósfa

Tancovisko

NEDEĽA 6. 7.
10:00

Toho roku kresali vo Východnej

Predstavenie rezbárov – účastníkov tohtoročného tvorivého stretnutia Kresané do dreva
Prezentácia

Moderované rozprávanie o drevených sochách v slovenskom ľudovom umení a vzoroch, ktoré inšpirovali tvorcu myšlienky plenéru vo Východnej Ing. Arch. V. J. Grusku na organizovanie plenéru súčasných ľudových rezbárov Kresané do dreva ako súčasti Folklórneho festivalu Východná. Formou rozhovoru predstavíme jednotlivých účastníkov plenéru, začiatky ich práce s drevom, ich tvorbu, úspechy a tohtoročnú sochu vo Východnej.

Autor: Martin Mešša
Moderuje: Martin Mešša

Etnodom – Humno

NEDEĽA 6. 7.
11:00

Dielňa tanca z Gemera

Vasvári verbunk zo Silickej Brezovej a ženské tance z Rejdovej

Lektori: Szilárd Badin, Katarína Galbičková
Hrá: ĽH Pósfa

Tancovisko

NEDEĽA 6. 7.
11:00

Od tradície k dizajnu: Cesta modrotlače naprieč storočiami

Prednáška

Modrotlač je jedinečná textilná technika, ktorá má na Slovensku dlhú a bohatú tradíciu. Prednáška priblíži pôvod a historický vývin modrotlače, jej úlohu v živote našich predkov, technologické postupy, ale aj množstvo vzorov a farebných variantov v tradičnom ľudovom odeve, ktoré dodnes slúžia ako bohatý zdroj inšpirácie pre dizajnérov a remeselníkov. Dôležitou súčasťou prednášky bude aj informácia o zápise modrotlače do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO v roku 2018, čo predstavuje významný medzinárodný úspech.

Autorka: Radoslava Janáčová (Múzeum ľudovej umeleckej výroby – ÚĽUV)

Etnodom – Humno

NEDEĽA 6. 7.
12:00

Dielňa tanca z Bidoviec

Čardáš

Lektori: Szilárd Badin, Zsófi Kupecová
Hrá: ĽH Pósfa

Tancovisko

NEDEĽA 6. 7.
12:30

Pieseň o Roztancovadle

Tanečná rozprávka

Tanečné predstavenie rozpráva príbeh o Roztancovadle – magickej bytosti, ktorá vyvoláva u ľudí chuť do tanca.

Roztancovadlo prichádza do krajiny, v ktorej vládne absolútna lenivosť, čiže ľudia iba vylihujú na zemi. Pre Roztancovadlo je neľahká úloha roztancovať takýchto záhaľčivých povaľačov. Potom putuje do krajiny, v ktorej majú ľudia totálnu nechuť. Jej obyvatelia síce nelenia, dokonca aj tancujú, ale s takou nechuťou, že sa na to nedá ani pozerať. Roztancovadlo vráti ľuďom radosť z tanca a tiež si s nimi nadšene zatancuje. Napokon sa dostane do krajiny malých nezhôd. Ľudia v nej nie sú leniví a navyše tancujú s chuťou, ale spolu im to veľmi neladí. Ukáže sa, že vyriešiť malé nezhody môže byť veľký problém.

Predstavenie je vhodné pre divákov od 3 do 99 rokov.

Námet a réžia: Zdeno Jašek, Alfréd Lincke
Dramaturgia: Lenka Filipová
Tanečná príprava: Katarína Galbičková, Alfréd Lincke
Hudba: Michal Noga, Jureš Fallgrapp Líška, Peter Obuch
Hudobná príprava: Milan Veróny

Účinkujú: DFS Tancovadlo z Piešťan, Zdeno Jašek, Michal Filip, Peter Obuch

Malá scéna

NEDEĽA 6. 7.
14:00

Aby sme nezabudli…

Slávnostný galaprogram k 70. výročiu Folklórneho festivalu Východná

Autorský tím: Miroslava Palanová, Simona Ondreáš Dikaszová, Zuzana Palanová

Účinkujú: FSk Stráne z Važca, FS Váh z Liptovského Mikuláša, FSk Kriváň z Východnej, Nogabend, FSk Štrbän zo Štrby, FS Borievka z Košíc, FS Háj z Rimavskej Soboty, FS Gymnik z Bratislavy, rodina Janoštínovcov, ĽH Kubicovci, rodina Vavrekovcov, FS Partizán z Banskej Bystrice, DFS Hanička z Košíc, vybraní sólisti tanečníci zo súťaže Šaffova ostroha 2025, SLPT Danaj zo Strážnice (ČR)

Veľká scéna – amfiteáter

VIACDENNÉ PROGRAMY

JARMOK REMESIEL ÚĽUV

Areál

Zruční ľudovoumeleckí výrobcovia z celého Slovenska predvedú svoje majstrovstvo a ponúknu na predaj kvalitné výrobky. Návštevníci tu môžu stretnúť hrnčiara, nožiara, tkáča, zvonkára, medovnikára, klobučníka, brašnára, čipkárku, výrobcov krojov, pastierskych bičov či hudobných nástrojov, drevorezbárov, výrobcov dreveného riadu, drotárov i šperkárov. Zaujímavosťou budú ukážky i možnosť vyskúšať si výrobný postup pri ručnom farbení modrotlače pod vedením Petra Trnku.


Piatok: 15:00 – 19:00
Sobota: 10:00 – 19:00
Nedeľa: 10:00 – 14:00

Príprava: Jozef Hrabovský

ŠKOLA REMESIEL ÚĽUV

Areál

Tvorivé remeselné dielne pre návštevníkov festivalu. Príďte si vyskúšať plstenie, rezbárstvo, drotárstvo, výrobu z kože a textilu alebo si vytočiť na hrnčiarskom kruhu vlastnú mištičku.


Sobota: 10:00 – 18:00
Nedeľa: 10:00 – 14:00

Príprava: Katarína Chruščová

KOŠIARIK

Areál

Tradičné detské hry, remeselné dielničky, dielne spevu a tanca


Piatok: 12:00 – 17:00
Sobota: 10:00 – 17:00
Nedeľa: 10:00 – 14:00

Príprava: Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene a Centrum tradičnej kultúry v Detve

KRESANÉ DO DREVA

Areál

Súčasťou programovej štruktúry Folklórneho festivalu Východná sa stal od roku 1975 aj cyklus s názvom Kresané do dreva. Tvorili ho rôzne typy výstav a sympózií drevených plastík vytvorených ľudovoumeleckými výrobcami z celého Slovenska. Rezbári sa v rámci jednotlivých ročníkov inšpirovali rôznymi témami súvisiacimi s tradičnou ľudovou kultúrou. V pozícii navrhovateľov námetov a realizátorov tohto programu sa vystriedali viacerí autori: Viliam Gruska, Irena Pišútová, Iveta Zuskinová, Martin Mešša či Jozef Burič. Program Kresané do dreva netvorili len výstavy hotových diel, ale aj bezprostredná prezentácia samotného procesu výroby veľkých drevených sôch počas festivalu. Zhotovené sochy postupne zapĺňali prostredie areálu a stali sa neodmysliteľnou súčasťou festivalu. Pri príležitosti 70. ročníka Folklórneho festivalu Východná sme sa rozhodli túto tradíciu opäť oživiť a pokračovať v nej. Cieľom je nadviazať na pôvodnú myšlienku prezentácie ľudového rezbárstva v autentickej podobe, umožniť návštevníkom sledovať proces tvorby a obohatiť festivalový areál o nové umelecké diela. Veríme, že týmto krokom nielen pripomenieme významný odkaz minulých ročníkov, ale zároveň vytvoríme priestor pre súčasných rezbárov, aby mohli ukázať svoje majstrovstvo a inšpirovať ďalšie generácie.

Príprava: Martin Mešša

Zmena programu vyhradená.

posledná zmena: 22. 4. 2025 o 14:20 hod.