English Version
Štvrtok 29. 6. 2017 Piatok 30. 6. 2017 Sobota 1. 7. 2017
Nedeľa 2. 7. 2017

 

PIATOK 30. 6. 2017

 

AREÁL AMFITEÁTRA

 

TRADIČNÁ LIPTOVSKÁ KUCHYŇA
10.00 – 20.00 / Koliba
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.


TRADIČNÁ KUCHYŇA Z HEĽPY
12.00 – 20.00 / Ohnisko
Pripravila: obec Heľpa.


ÚĽUV – JARMOK MAJSTROV REMESIEL
16.00 – 20.00
40 výrobcov ľudovej umeleckej výroby predstaví svoje remeslo a ponúkne najkvalitnejší sortiment svojich výrobkov.  Spoznajte z blízka rezbárstvo, tokárstvo, spracovanie svorov, výrobu hudobných nástrojov, remenárstvo, tkanie, výrobu textilných zvieratiek, kožušníctvo, ako aj výrobu klobúkov, hrnčiarstvo, drotárstvo, či medovnikárstvo. Atmosféru remeselného jarmoku oživia tóny fujár, píšťal, zvoncov a drumblí.

 

GASTROCENTRUM

 

ŠKOLA TANCA S VLADOM MICHALKOM
11.00 – 11.50
Tance z obce Raslavice (Šariš).
Tanečný majster: Vladimír Michalko.
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.


ŠKOLA TANCA FINALISTOV ZEM SPIEVA – Peter Vajda
12.00 – 12.45
Čiko čardáš zo Sečovskej Polianky (Zemplín).
Taneční majstri: Peter Vajda a Kristína Vajdová.
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.


ŠKOLA TANCA FINALISTOV ZEM SPIEVA – Štefan Štec
13.00 – 13.50
Tance zo Zakarpatskej Rusi (Ukrajina).
Taneční majstri: Štefan Štec s partnerkou.
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.


PRI MUZIKE
15.00 – 16.00
Hrá: FS Vepor z Klenovca, ĽH Kováčovci z Novej Bystrice.
Pripravil: Michal Noga.


ŠKOLA TANCA – VIŠŇA A VERBUNK
16.15 – 17.00
Sólový verbunk podľa Štefana Višňovského zo Zámutova (Zemplín).
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.
Tanečný majster: Alfréd Lincke .
Hrá: Muzika Milana Rendoša z Košíc.


TANEČNÁ ZÁBAVA

23:00 – 02:00
Pripravila: Mariana Svoreňová.
Výber ľudových hudieb: Michal Noga.
Hrajú: Muzika Milana Rendoša z Košíc, ĽH FS Mladosť z Banskej Bystrice, ĽH Pagáčovci z Dubnice nad Váhom.

 

ETNODOM

 

ŠKOLSKÝ MAJÁLES/JUNIÁLES V LIPTOVSKÝCH SLIAČOCH
16.00 – 18.30
Vernisáž spojená s prezentáciou výskumu súčasných kalendárnych obyčají vo vybraných lokalitách Slovenska.
Autorky programu: Margita Jágerová, Zuzana Beňušková.
Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre.

 

MALÁ SCÉNA

 

V KRČME
17:00 – 18:00
Spevácko - rozprávačský program. Obrázok nedeľnej dedinskej krčmy v prvej polovici minulého storočia.
Autorka programu: Andrea Jágerová.
Účinkujú: MSS Vepor z Klenovca, MSS Čierťaž z Nemeckej, Marian Čupka zo Šumiaca, bývalí sólisti FS Podpoľanec z Detvy.


BALKANSAMBEL
23.10 – 00.00
Koncert zoskupenia slobodomyseľných muzikantov, ktoré sa pohráva s hudobným materiálom a štylistikou rôznych žánrov, tradícií, dôb...

 

VEĽKÁ SCÉNA

 

KEĎ JA PÔJDEM, POVANDRUJEM...
18.30 – 19.30
Folklórne kolektívy z Liptova a Kysúc, priblížia tému odchodu drotárov a murárov za robotou.
S podporou Žilinského samosprávneho kraja.
Autorka: Miroslava Palanová.
Spolupracovníci: Mária Palasthyová, Michaela Košová a pracovníci Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci.
Moderátorka: Katarína Borisová.
Účinkujúci: DFS Kelčovan z Čadce, Pavol Kužma z Horného Kelčova, ĽH Rovňanovci zo Skalitého, Gernátovci z Turzovky, ĽH Kováčovci z Novej  Bystrice, ŽSk Turzovanka z Turzovky, speváčky Helena Zahradníková a Janka Holeštiaková, FS Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta, FSk zo Smrečian, FSk Poludnica zo Závažnej Poruby, ĽH Matúša Záborského, Hrnčiarovci a DFS Ďumbier z Liptovského Mikuláša.


PO ROKU OPÄŤ SPOLU
19.30 – 19.50
Oficiálne otvorenie 63. ročníka Folklórneho festivalu Východná.
Autori programu: Peter Vajda a Ján Vajda.
Účinkujú: FS Borievka z Košíc, TS Kumšt z Bratislavy, FS Zemplín  z Michaloviec, FS Mladosť z Banskej Bystrice, FS Rákonca z Fiľakova, FSk Kriváň z Východnej a účinkujúci z programu Keď ja pôjdem, povandrujem...


ZEMPLÍN, ĽUBOJSC MOJA
19.50 – 21.10
Dokumentárny prierez práce choreografa, pedagóga, osvetového pracovníka, výskumníka a dlhoročného vedúceho FS Zemplín Milana Hvižďáka pri príležitosti jeho 80. narodenín.
Autori programu: Miroslav Kisty a Kristián Dufinec.
Kamera: Dušan Pehanič.
Strih: Dušan Varmeďa.
Rozprávač: Milan Junior Zimnýkovaľ.
Účinkujú: FS Zemplín, DFS Zemplínik a FS Svojina z Michaloviec, FS Vagonár z Popradu, FS Vršatec z Dubnice nad Váhom a ďalší hostia.


4 HLASY
21.10 – 21.25
Slovenské ľudové piesne v podaní štyroch výnimočných speváčok.
Autorka programu: Andrea Rendošová.
Účinkujú: Andrea Jágerová z Likavky, Barbora Fecková zo Spišského Podhradia, Martina Ťasková – Kanošová z Pohorelej, Svetlana Kolláriková –Zaujcová z Nitry a Muzika Milana Rendoša z Košíc.


TANEČNÁ RAPSÓDIA
21.30 – 23.00
Program profesionálneho maďarského národného súboru Magyar nemzeti táncegyüttes.
Autor programu: Zsuráfszky Zoltán.
Účinkuje: Magyar nemzeti táncegyüttes z Budapešti.

 

HUMNO

 

KARPATSKÉ HORKÉ
00.10 – 01.00
Koncert skupiny, ktorá ľudovú hudbu okoreňuje bigbítom a hrá svojskú world-music s prímesami folku, rocku, džezu či blues..

 

OBEC VÝCHODNÁ

 

VÝCHODNIANSKA IZBA
10.00 – 17.00
Obec Východná.

oddelovač