English Version
Štvrtok 28. 6. 2018 Piatok 29. 6. 2018 Sobota 30. 6. 2018
Nedeľa 1. 7. 2018

 

SOBOTA 30. 6. 2018

 

09.00 – 12.00 I Humno
Rádio Regina vo Východnej
Živé vysielanie Rádia Regina priamo z festivalového diania.


09.00 – 10.45 I Etnodom
Ján Ambróz
Výstava zo života a diela výraznej osobnosti tradičnej ľudovej kultúry – speváka ľudových piesní Jána Ambróza.


09.30 – 20.00 I Areál amfiteátra
ÚĽUV – jarmok majstrov remesiel
Svoje remeslo predstavuje 40 výrobcov ľudovej umeleckej výroby – rezbárov, tokárov, remenárov, tkáčov, kožušníkov, medovnikárov, hrnčiarov, drotárov. Záujemcovia si môžu pozrieť aj spracovanie svorov, výrobu hudobných nástrojov, textilných zvieratiek či klobúkov. Atmosféru remeselného jarmoku oživia tóny fujár, píšťal, zvoncov a drumblí.


09.30 – 17.00 I Areál amfiteátra
ÚLUV – škola remesiel


10.00 – 10.45 I Gastrocentrum
Folky-polky
Pripravil: Stanislav Marišler


10.00 – 11.00 I Evanjelický kostol
Pišmički i špevanky
Výber piesní reprezentuje pestrý hudobný materiál z regiónu Abov.
Účinkujú: Barbora Fecková, Tomáš Ondruš, ŽSSk FS Železiar z Košíc, FSk Škvarkare z Košíc, Ľuboslav Hudák, Štefan Gálik, Michal Zelinka, Milan Rendoš


10.00 – 18.00 I Areál amfiteátra
Party v 21. storočí
Exteriérová výstava limitovanej edície obrazov takmer zaniknutých slovenských párt. Výstava je spoločným projektom fotografov Ľubomíra Saba a Zuzany Sénášiovej, maliarky Sarah I. Avni a etnologičky Kataríny Chabrečekovej, ktorého zámerom je pripomenúť tradičné hodnoty Slovenska a moderným spracovaním ich priblížiť súčasným generáciám.


10.00 – 19.00 I Areál amfiteátra
Tradičné kuchyne
10.00 – 15.00 I Obec – šmykna
Tradičná kuchyňa: šulky, ôhaza


10.00 – 17.00 I Obec
Drevenica – výstava Východnianska svadba
Hasičský dom – výstavy Krojované bábiky Anny Kráľovej a Vyšívaná krása (regrútske košele, regrútske klobúky)
Východnianska izba – tradičná kuchyňa: šulky, ôhaza


10.00 – 17.00 I Košiarik
Hry a súťaže
Pripravil: ÚĽUV


11.00 – 12.00 I Gastrocentrum
Škola tanca – tance z Raslavíc, Šariš
Taneční majstri: Vladimír Michalko, Marianna Svoreňová
Hrá: ĽH Rada Kertisa
Pripravilo: OZ Hybaj ho!


11.00 – 12.30 I Etnodom
Zatopené
Filmový dokument o osude židovskej rodiny a jej rodinného sídla – kaštieľa v obci Parížovce, ktorý bol zatopený vodami Liptovskej Mary.
Pripravila: Miriam Bošelová


12.00 – 13.00 I Cintorín
Spomienka na zosnulých folkloristov
Vlani nás opustili:
prof. Štefan Nosáľ  (*20.1.1927 Hriňová – †22. 7.2017 Bratislava) – choreograf, tanečník, režisér, vysokoškolský pedagóg, umelecký vedúci a choreograf Lúčnice,
František Žovinec (*7. 1. 1932 Selec – †4. 9.2017 Selec) – folklorista, hudobník, ochotnícky herec, vedúci folklórnej skupiny Selčan a detského folklórneho súboru Selčanka,
Tibor Kučera-Cerovský  († 8. 9. 2017) – folklorista, tanečník, editor kníh o folklóre,
Ján Topoľovský (*8. 5. 1928 Parchovany –  † 5.10. 2017) –  predstaviteľ autentického zemplínskeho folklóru, jeden zo zakladajúcich členov folklórnej skupiny Parchovianka.
Pripravil: Igor Kovačovič


12.10 – 12.30 I Malá scéna
Odetí do krásy
Krst knihy autorov Jany Kucbeľovej a Petra Brenkusa, ktorá predstavuje bohatstvo slovenských ľudových krojov, ako ich nosili naši predkovia od Záhoria až po Spiš.
Pripravilo: vydavateľstvo IKAR


12.30 – 14.00 I Humno
Bobáňovci: Hrajže mi, muzička, hrajže mi, hraj!
Workshop netradičnej formy zápisu hry na sláčikových nástrojoch so špecifickými prvkami hry terchovskej muziky od huslí až po basu.


12.30 – 13.15 I Gastrocentrum
Škola tanca pre začiatočníkov – čardáš podľa J. Šaffu, Zemplín
Taneční majstri: Alfred Lincke a Martina Kupcová
Hrá: ĽH Ľuba Hudáka
Pripravilo: OZ Hybaj ho!


12.30 – 13.45 I Malá scéna
Predsvadbie
Jedným zo základných pilierov rodinného obradového cyklu je svadba. Čo sa ale dialo pred ňou? Predsvadobné zvyky, obyčaje od prezvied (zisťovanie súhlasu so svadbou) až po dievockú a mládeneckú rozlúčku v predvečer svadby, predvedú dedinské folklórne skupiny.
Autor: Peter Kocák, Štefan Kocák
Účinkujú: FSk Dobrona z Dobrej Nivy, FSk Harihovčan z Harichoviec, ŽSSk Komanička zo Zámutova, FSk Zamutovčan zo Zámutova, FSk Lubená z Poluvsia, FSk Stráne z Važca, FSk Brezinky z Polomky


13.00 – 14.30 I Etnodom
Liptovské inšpirácie
Moderovaná diskusia predstavujúca významnú etnografku, múzejníčku, dlhoročnú riaditeľku Liptovského múzea, autorku odborných kníh o tradičnej kultúre Liptova PhDr. Ivetu Zuskinovú.
Pripravila: Zuzana Beňušková


13.30 – 14.15 I Gastrocentrum
Škola tanca – čardáš z Ostrova, Zemplím
Taneční majstri: Vladimír Michalko a Martina Kupcová
Hrá: ĽH Rada Kertisa
Pripravilo: OZ Hybaj ho!


14.00 – 14.45 I Malá scéna
Nevesta zo Selenče
Scénický program, ktorý priblíži celý proces, ako sa pripravovala dievka na vydaj, sprevádzaný ľudovou hudbou a moderovanými vstupmi.
Autori programu: Patrik Rago a Leonóra Súdiová


14.15 – 15.15 I Humno
Primáši
Život a dielo primáša Martina Žoltaka z obce Raslavice.
Autor: Samo Smetana
Účinkujú: ĽH Michala Nogu a ĽH Stana Baláža


14.30 – 16.00 I Malá scéna I Obec
Zo sobáša
Sprievod dedinou – ako išli svadobčania zo sobáša. Začiatok o 14.30 pred obecným úradom.
Autorka: Andrea Jágerová
Účinkujú: DFSk Detvani z Detvy, DFSk Lubená z Poluvsia, DFSk Praznovanka z Praznova, FS Váh z Liptovského Mikuláša, FS Železiar z Košíc, FS Vatra z Tlmáč a DFSk Brezinky z Polomky


15.00 – 17.00 I Etnodom
Liptovské filmové dokumenty
Projekcia filmov o Liptove z dielne amatérskeho filmára Ing. Ľubora Patscha z Liptovského Hrádku, spojená s diskusiou s autorom.
Pripravila: Zuzana Beňušková


15.30 – 16.15 I Humno
Školička tanca
Po východniansky – tance a hry z obce Východná.
Tanečná majsterka: Michaela Košová
Účinkuje: ĽH Martinky Bobáňovej


16.00 – 16.50 I Malá scéna
Poza stoly
Spievanie bolo vždy významnou súčasťou svadobnej hostiny. V spevácko-rozprávačskom programe zaznejú žartovné, prekáravé piesne o starejšom, o družboch, družiciach, o jedlách, rôzne prípitkové piesne, ale i svadobné balady či piesne o nešťastnej láske. Svadobný repertoár bude popretkávaný rôznymi svadobnými rečami a vinšmi.
Autorka: Andrea Jágerová
Účinkujú: DFSk Lubená z Poluvsia, DFSk Praznovanka z Praznova, DFSk Detvani z Detvy a Daniela Škodová z Dobrej Nivy


16.00 – 16.45 I Gastrocentrum
Škola tanca – neznámy čardáš, Zemplín
Taneční majstri: Alfred Lincke a Martina Kupcová
Hrá: ĽH Rada Kertisa
Pripravilo: OZ Hybaj ho!


16.45 – 18.00 I Humno
Fujarová škola
Záujemcovia budú mať možnosť vyskúšať si hru na fujare, naučiť sa základné
držanie nástroja, techniku hry stupnice a krátky rozfuk. Dozvedia sa aj o tom, ako sa fujara vyrába.
Lektor: Matúš Fiľo


17.00 – 18.00 I Malá scéna
Z najlepších
Prezentácia víťazov a laureátov celoštátnej súťaže sólistov tanečníkov Šaffova ostroha.
Autor: Štefan Kocák
Účinkujú: Áron Kristóf a Beáta Korintušová, Kamila Pompurová, Diana Očenášová a Alexandra Fáková, Juraj Blažek a Nikol Sládková, Boris Liška a Monika Masárová, Peter Čižmar a Kristína Pavlusová, Bálint Kistóf a Iveta Répassyová, Dagmar Blahútová a Gabriela Kováčiková, Matej Vreštiak, Jozef Gajdoš a Marcela Gajdošová, Ján Petrík a Mária Papcunová, Richard Paprčka a Daniela Štofíková, Milan Jankoviech a Jana Jankoviechová, ĽH Javorníček Hvozdnica, Štefan Višňovský, Michal Hirko a Darina Krucovnčánová, Pavel Gažo, rodina Topoľovských – Mária Topoľovská, Jozef Topoľovský st., Nikola Topoľovská, Martin Topoľovský, Katarína Topolovská, Ivana Topoľovská, Matej Topoľovský, Adam Topolovský, ĽH Michala Nogu a ĽH Ľuba Hudáka


18.00 I Areál
Sadenie stromčekov
Súčasťou programu bude po prvýkrát aj sadenie stromčekov, z ktorého sa snáď stane tradícia. Dve lipky a dva javory zasadia zástupcovia SĽUK-u z Bratislavy, FS Železiar z Košíc, FS Partizán z Banskej Bystrice a FSk Kriváň z Východnej.
Návrh a príprava: Vladimír Majerčík


19.00 – 19.30 I Veľká scéna

Juraj Kubánka – pocta majstrovi
Medailón pri príležitosti životného jubilea významného slovenského choreografa Juraja Kubánku – 90 rokov.
Juraj Kubánka zdedil vzťah k ľudovému tancu po svojej matke, zakladateľke detského súboru v Liptovských Sliačoch. Počas štúdia na lekárskej fakulte v Bratislave tancoval so skupinou Odzemkári (1948 – 1949) a patril k tým, ktorí sa podieľali na umeleckom smerovaní súboru Lúčnica. Neskôr, 24. októbra 1949, prešiel do SĽUK-u. Štúdium na VŠMU absolvoval záverečnou prácou Povesť o Jánošíkovi a hôrnych chlapcoch (1957). V SĽUK-u pôsobil až do odchodu do dôchodku ako tanečník, choreograf, umelecký vedúci. Súčasne pôsobil od roku 1971 ako choreograf v Štátnom súbore pre srbskú ľudovú kultúru (SLA v Budyšíne – Bautzene, SRN).
Choreografický rukopis a poetika tanečných kompozícií Juraja Kubánku je charakteristická nebývalou priestorovou kresbou, prehodnotením a mierou štylizácie pôvodného materiálu v značnom rozpätí, bohatosťou tanečných motívov, so širokým tematickým záberom a javiskovou atmosférou. Jeho umelecká práca zahŕňa okolo 250 tanečných diel, menších, väčších až po celovečerné. Kubánkova umelecká dráha je najdlhšie spojená so SĽUK-om, ale má neobyčajne pevné spojenie aj so spomínaným súborom Lužických Srbov (srbským ľudovým súborom – SLA), ktorý dosiahol pod jeho vedením vysokú umeleckú úroveň, ďalej s poľským štátnym súborom SLONSK, ako aj ďalšími telesami – Lúčnicou, Poddukelským umeleckým ľudovým súborom, Československým štátnym súborom piesní a tancov. Neodmysliteľnou súčasťou jeho choreografickej tvorby je spolupráca s filmom a divadlom: Rodná zem (Myjavský tanec, Cepíkový tanec, Východoslovenský tanec, 1954), filmová adaptácia opery J. Cikkera Jánošík – tanečná časť (1987), STV (Tanečné miniatúry, Harmonia pastoralis), SND (Krútňava, 1952) a ŠD, Divadlo Romatan v Košiciach, Divadlo bratov Mrštíkovcov v Brne. Podieľal sa aj na prvom programe Laterny magiky. Zo zahraničných aktivít okrem už spomínaných súborov sú najvýznamnejšie tvorivé počiny v nemeckých súboroch – vo Vojenskom súbore E. Wienarta, Berliner Tanzensemble (Zábava s celtou, Dolnosrbský dievčenský tanec a i.) – a muzikál Krabat v Nemecko-srbskom divadle v Bautzene (SRN).
Autori: Juraj Hamar, Stanislav Marišler
Účinkuje: SĽUK


19.40 – 20.25 I Veľká scéna
Slovenský mravec z Kokavy
Program venovaný tanečníkovi, pedagógovi, osvetárovi, choreografovi, dlhoročnému vedúcemu FS Partizán Igorovi Kovačovičovi pri príležitosti jeho 80. narodenín a 60. výročia založenia FS Partizán.
Dlhoročný predseda programovej rady Folklórneho festivalu Východná pôvodne absolvoval učiteľské štúdium, ale neskôr presedlal na choreografiu a pedagogiku ľudového tanca a vyštudoval aj tanečnú pedagogiku na VŠMU a národopis na FF UK v Bratislave. Už na základnej škole tancoval v detskom súbore Kokavan, neskôr v súbore Pedagóg, v Železničiarskom umeleckom súbore, v Lúčnici, v Československom štátnom súbore piesní a tancov v Prahe. Od roku 1963 do roku 1970 tancoval a pôsobil ako umelecký vedúci v súbore Urpín a od roku 1970 doteraz pôsobí ako umelecký vedúci folklórneho súboru Partizán Biotika Slovenská Ľupča. Tancoval aj v balete Opery DJGT v Banskej Bystrici.
Od roku 1963 sa podieľal na dramaturgickom profilovaní FF vo Východnej, od vzniku Folklórnych slávností v Detve pôsobil ako predseda programovej rady. Vytvoril okolo 80 scénických programov. Ako autor a režisér pôsobil na FF v Heľpe, v Strážnici, v Terchovej, v Rožnove pod Radhoštem, na Turčianskych slávnostiach, Gemerských slávnostiach, na detských festivaloch v Prešove a Trenčíne, ako spoluautor festivalov v Habovke, v Telgárte, v Honte. Je členom Výboru C.I.O.F.F. (pri UNESCO), ako i čestným členom viacerých zahraničných organizácií. Dostalo sa mu pocty byť zapísaný v svetovej encyklopédii osobností Americal Biographical Institute v USA.
Za jeho dlhoročnú tvorivú činnosť mu boli udelené rôzne ocenenia, získal viacero cien na choreografických súťažiach.
Scenár a réžia: Vladimír Kyseľ
Autorská spolupráca: Igor Kovačovič
Účinkujú: FS Partizán zo Slovenskej Ľupče, Mária Brdárska-Janoška z Rejdovej, Pavel Gažo z Banskej Bystrice, Ján Hrončiak a Ján Chabada z Očovej, Roman Malatinec z Korytárok, Ján Miho z Terchovej, Jaroslav Viselka a Milan Figura z Myjavy, Anton Kontura a Monika Balážová z Raslavíc, Vladimír Urban a ĽH Radoslava Kertisa z Košíc, rodina Topoľovských z Parchovian


20.30 – 20.50 I Veľká scéna
Ej, ženy, ženy
Žena ako tanečnica nie je len partnerkou muža. Ženský princíp v tanci sprostredkujú vynikajúce tanečnice v životnom kolobehu – od dievčaťa k matke, žene žijúcej vo svojom sociálnom prostredí po boku muža, až po múdru oporu mladších generácií.
Autori programu: Martin Urban a Tatiana Urbanová
Účinkujú: Tatiana Salajová, Mária Knižková, Zdenka Gažová, Žofia Lunterová, Marianna Svoreňová, Ivana Topoľovská, Mária Topoľovská, Nikola Topolovská, Linda Luptáková Soňa Sýkorová Moumani, Adriana Pinková, Anna Dudášová, Simona Ondreáš Dikaszová, Michaela Košová, Mária Uličná, Marta Foglárová, Heda Melicherová, Mária Palúchová, ĽH Miroslava Kapca


20.50 – 21.05 I Veľká scéna
Party 21. storočia
Parta, kedysi tradičná súčasť ľudového odevu mladých dievčat, je ústredným prvkom jedinečného umeleckého projektu, ktorého cieľom je znovuzrodiť slovenské skvosty pomaly upadajúce do zabudnutia. Projekt prechádza početným umeleckým spektrom, mapuje pestrosť a rozmanitosť takmer zaniknutých tradičných párt a vencov z regiónov Slovenska prezentovaných zároveň s tanečnými prejavmi daných regiónov.
Scénické uvedenie: Pavol Pitoňák
Choreografia: Ladislav Cmorej
Účinkujú: Miss folklór 2017, Credance


21.15 – 22.30 I Veľká scéna
Hlávku sťať?
Ponúkať ženíchovi namiesto nevesty prezlečeného chlapa, unášať nevestu alebo sa jej dokonca vyhrážať zoťatím hlavy? Scénický galaprogram detskými očami pátra po koreňoch svadobných zvykov na Slovensku.
Námet: Pavol Pitoňák
Scenár a réžia: Zuzana Drugová a Michal Druga
Hudobná spolupráca: Juraj Bajús
Účinkujú: FS Železiar z Košíc, FS Váh z Liptovského Mikuláša, FS Vatra z Tlmáč, FSk Brezinky z Polomky a ďalší hostia


23.00 – 00.00 I Malá scéna
Arzén
Folklór v rockovom šate – výber toho najlepšieho z tvorby skupiny Arzén a najnovšieho albumu Teraz nám vyhráva, spojený s krstom CD a oslavou 35. výročia vzniku skupiny.

 

23.00 – 01.00 I Gastrocentrum
Tanečná zábava
Hrá: Michal Noga Band a ĽH Rada Kertisa

 

00.10 – 02.00 I Humno
Trojka Zuzany Homolovej
Hudobné zoskupenie TROJKA Zuzany Homolovej interpretuje ľudové balady a naratívne piesne netradičným, originálnym spôsobom a jeho hudobný jazyk sa pohybuje na pomedzí viacerých žánrov. Staré príbehy a nápevy sa tak stávajú mostom cez stáročia. Skupina pozostávajúca z uznávaných osobností slovenského folku, džezu, folklóru a world music objavuje pre súčasníkov pozabudnuté klenoty ľudovej kultúry a predkladá ich v novom hudobnom svetle.
Účinkujú: Zuzana Homolová – spev, gitara, perkusie, Samo Smetana – husle, mandolína, spev, Miloš Železňák – gitary, mandolína, spev

oddelovač