English Version
Štvrtok 29. 6. 2017 Piatok 30. 6. 2017 Sobota 1. 7. 2017
Nedeľa 2. 7. 2017

 

NEDEĽA 2. 7. 2017

 

DEDINA

 

EVANJELICKÉ SLUŽBY BOŽIE
08.30 – 09.30 / Evanjelický kostol
S podtitulom Nechajte maličkých prísť ku mne.
Autor programu: Roman Malatinec.
Účinkujú:  DFS Zornička zo Zvolena, DFS Harčárik z Pozdišoviec, ĽH Detvančok  a Eduard Melicherčík  z Detvy, DFS Venček z Popradu a deti z Východnej.


SLÁVNOSTNÁ SVÄTÁ OMŠA
09.30 – 10.45 / Rímskokatolícy kostol
S podtitulom Nechajte maličkých prísť ku mne.
Autor programu: Roman Malatinec.
Účinkujú:  ĽH Detvančok a  Eduard Melicherčík z Detvy, DFS Dúbravček z Drienového,  DFS Kornička z Trenčína, DFS Šťastné detstvo z Brezna, DFS Žochárik z Topolčian a deti z Východnej.


VÝCHODNIANSKA KUCHYŇA
10.00 – 16.00 / Východnianska izba
Ochutnávka tradičných jedál a koláčov z Východnej, akými sú šulky alebo ôhaza a pod.
Pripravila: obec Východná


KRÁSA KOŽÚŠKOV
10.00 – 16.00 / Východnianska drevenica
Výstavka krojovaných bábik a východnianskych kožúškov.
Autori: Anna Kráľová a obec Východná


KRÁSA RUKAMI VYTVORENÁ
10.00 – 15.00 / Hasičský dom
Výstavka výšiviek a vytkávaní.
Pripravila: obec Východná


ŠMYKNA
10.00 – 14.00 / Kováčska dielňa
Ochutnávka tradičného jedla zamrvanky z Východnej.
Pripravila: obec Východná

 

HUMNO

 

PRIADKA A KRÁĽ
09.00 – 10.00
Veselé rozprávkové predstavenie s bábkami a pesničkami o pracovitej priadke, ktorá svojou múdrosťou zachráni kráľovstvo.
Účinkuje: Divadlo pod balkónom z Banskej Bystrice.


EJ, CINDRUŠKA
10.15 – 11.00
Detské hry a tance pre deti a ich rodičov.
Školu vedie: Simona Dikaszová.
Sprevádza: ĽH Abovske hudaci z Košíc.


SOĽ NAD ZLATO
11.15 – 12.00
Interaktívne predstavenie o komediantoch, otcovi a jeho dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami. Cez rozprávkový príbeh Marušky a kráľa sa výchovne rieši vzťah otca a dcéry.
Účinkuje: Divadlo pod balkónom z Banskej Bystrice.


ZASADIL SOM ČEREŠNIČKU
12.30 – 13.15
Detské hry a tance pre deti a ich rodičov.
Školu vedie: Michaela Košová.
Sprevádza: ĽH Abovske hudaci z Košíc.

 

GASTROCENTRUM

 

1. TANEČNÁ
09.30 – 10.15
Prebuďte sa do nového dňa! Ranná tanečná rozcvička, po ktorej prejde každá únava z predchádzajúceho dňa.
Pripravil: Stanislav Marišler.


PRI MUZIKE
10.30 – 11.30
Vyhrávanie slovenských ľudových hudieb.
Pripravil: Michal Noga.
Hrá: Dlhý, Široký a Bystrozraký z Liptovského Mikuláša.


ŠKOLA TANCA – STROFY A FIGURY
11.30 – 12.15
Strofické tance z východného Slovenska.
Pripravilo: OZ Dobrá Východná
Taneční majstri: Vladimír Kendra, Marek Sabol
Hrajú: ĽH Pagáčovci z Dubnice nad Váhom.


ŠKOLA TANCA – MAKULOVCI Z PETROVIAN
12.30 – 13.15
Vlašiko z Petrovian.
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.
Taneční majstri: Vladimír Michalko a Libuša Bachratá.
Hrajú: ĽH Pagáčovci z Dubnice nad Váhom.


NA ROZLÚČKU
13.15 – 15.15
Zábava a vyhrávanie slovenských ľudových hudieb.
Pripravil: Michal Noga.
Hrajú: ĽH Pagáčovci z Dubnice nad Váhom a Abovské hudci z Košíc.

 

AREÁL AMFITEÁTRA

 

ÚĽUV – JARMOK MAJSTROV REMESIEL
09.30 – 16.00
40 výrobcov ľudovej umeleckej výroby predstaví svoje remeslo a ponúkne najkvalitnejší sortiment svojich výrobkov.  Spoznajte z blízka rezbárstvo, tokárstvo, spracovanie svorov, výrobu hudobných nástrojov, remenárstvo, tkanie, výrobu textilných zvieratiek, kožušníctvo, ako aj výrobu klobúkov, hrnčiarstvo, drotárstvo, či medovnikárstvo. Atmosféru remeselného jarmoku oživia tóny fujár, píšťal, zvoncov a drumblí.


ŠKOLA REMESIEL S ÚĽUV-om
09.30 – 15.00 / Kóje pod Májkou
Jedinečná príležitosť pre deti  spoznať a vyskúšať si tradičné remeslá. Pripravená je rezbárska, hrnčiarska a textilná dielňa. Tohtoročnou novinkou je aj dielňa pletenia z prírodných pletív. Pod dohľadom lektorov si detskí návštevníci vyrobia batikovaný a vyrezávaný obrázok, venček do vlasov, šúpoľovú bábiku, prútenú podložku alebo si vyskúšajú točenie na hrnčiarskom kruhu.


VÔŇA KYSUCKÝCH KAPUSTNÍKOV
10.00 – 16.00 / Ohnisko
Pripravilo: Kysucké kultúrne stredisko, Čadca


TRADIČNÁ LIPTOVSKÁ KUCHYŇA
10.00 – 17.00 / Koliba
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.


KOŠIARIK
10.00 – 14.00
Zábava pre najmenších – môžu si vyskúšať mokré plstenie, chôdzu na chodúľoch, rozhýbať kosti pri športových úlohách, navzájom si porovnať sily, vytvoriť kreatívne zvieratká z recyklovaného materiálu, ponavliekať krásne náhrdelníky...
Pripravila: Barbora Volochová.
Upozornenie: Prítomnosť rodičov na programoch je nevyhnutná!


ČERT A KÁČA - rozprávky z maringotky
13.15 – 14.00 / Košiarik
Účinkuje: Drevené divadlo z Bratislavy

 

ETNODOM

 

ŠKOLSKÝ MAJÁLES/JUNIÁLES V LIPTOVSKÝCH SLIAČOCH
10.30 – 12.45
Autorky programu: Margita Jágerová, Zuzana Beňušková, Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre


ETNOFILM
13:00 – 14:00
Premietanie filmov s etnologickou tematikou.
Pripravila: Miriama Bošeľová , Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre

 

MALÁ SCÉNA

 

NAŠE MALÉ TALENTY
09.30 – 10.30
Predstavenie detských talentov - tanečníkov, spevákov  a inštrumentalistov, ktorí majú chuť odprezentovať sa divákom po svojom.
Autorka programu: Michaela Košová.
Účinkujú: DFS Venček z Popradu, DFS Žocharik z Topolčian, Fsk Ostrô  a Pavol Papúch z Bieleho Potoka, DFS Harčarik z Pozdišoviec, DFS Dúbravček z Drienového, DFS Turiec z Martina a DFS Šťastné detstvo z Brezna.


Z NAŠEJ KUCHYNE
11.45 – 12.45
Program zostavený z vystúpení detských folklórnych súborov, ktoré sa zúčastnili na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke Pod Likavským hradom.
Autori programu: Jaroslava Kohútová, Nataša Hermanová.
Účinkujú: DFS Kopaničiarik z Myjavy, DFS Cifroško z Vranova nad Topľou, DFS Jadlovček z Margecian.


VANDROVNÍCI
13.00 – 14.00
Stratené detské riekanky, tanečné hry, ľudové piesne a tance osvojené a pretvorené do súčasnej podoby.
Autorský tím: Andrea Pitoňáková, Lenka Hyblárová, Alena Škodyová, Liana Prítoková, Stanislav Baňas, Peter Stripaj.
Účinkujú: DFS Železiarik, Jazierko a Želiezko z Košíc.

 

VEĽKÁ SCÉNA

 

POMÔŽTE NÁM CHVÍĽU VYSLOBODIŤ VÍLU
14.30 – 16.00
Najlepší detskí sólisti, členovia detských folklórnych súborov a ďalší vybraní účinkujúci budú spoločne – tancom a spevom oslobodzovať zo zakliatia vílu.    
Autori programu: Jozef Ďurači, Alena Meszárošová, Vlado Mišík.
Účinkujú: MFS Želiezko z Košíc, DFS Kornička z Trenčína, DSS Šafolka a DĽH Oriešok zo Smižian, Renátka Plevjaková a Adrian Matis z Oravskej Polhory, DFS Malý Vtáčnik z Prievidze, DFS Zornička zo Zvolena, Repáňovská muzika z Terchovej.

 

OBEC

 

VÝCHODNIANSKA IZBA
10.00 – 17.00
Obec Východná.

oddelovač