English Version

 

Folklórny festival Východná 2018 sa uskutoční v termíne:

28. júna – 1. júla 2018.

Tešíme sa na vašu účasť.

 


 

Žite Východnou už teraz!

 

 

Ak máte radi Folklórny festival Východná a páči sa vám jeho vizuál, ponúkame vám možnosť stiahnuť si pozadie s motívom tohtoročnej Východnej do mobilu alebo na pracovnú plochu počítača. Autorom vizuálnej podoby Folklórneho festivalu Východná je už po piaty raz mladý grafický dizajnér Tomáš Kompaník, ktorý ako prvý Slovák získal v Berlíne titul Best of the Best, prestížne dizajnérske ocenenie Red Dot Design Award 2015.  
S hlavným organizátorom festivalu Národným osvetovým centrom začal Tomáš Kompaník spolupracovať v roku 2013, keď viaceré médiá priniesli informácie o jeho diplomovej práci, v ktorej sa venoval slovenskej výšivke.

Kto koho oslovil – vy Národné osvetové centrum, alebo to bolo naopak?

V Národnom osvetovom centre zaregistrovali, čo sa píše o mojej diplomovke, a ozvali sa mi, či by som im nenavrhol vizuál. Navrhol som ich niekoľko a priznám sa, že to bol trošku boj, kým sme našli súlad medzi ich a mojou predstavou. Možno som chcel ísť do príliš alternatívnych vecí, nechápal som, že nemôžeme razom skočiť z veľmi tradičného na niečo moderné, súčasné, že tam musí byť nejaký prechod. Takže trvalo dlhšie, kým sme si našli spoločnú cestu, ale nakoniec to vyšlo a spolupracujeme dodnes.

Navštívili ste niekedy predtým folklórny festival vo Východnej?


V roku 2013 som bol na Východnej prvýkrát a bol som úplne očarený. Chodil som s mobilom a fotil som si kroje. Bolo úžasné, že veci, ktoré som predtým videl na figurínach v múzeách alebo v knižkách, som zrazu videl na reálnych ľuďoch, ktorí v nich tancovali.

Chytil vás aj folklór ako taký? Spevy, tance, zvyky?


Áno, aj predtým som k nemu mal vzťah, ale nikdy som ho nepraktikoval, ani mi nenapadlo ísť na koncert, kým nevystupovali kamaráti. Ale zistil som, že keď je to dobre spravené, čo je na Východnej vždy, lebo tam vyberajú asi najlepší program a vedia to zosúčasniť, je to skvelé. Hoci ja mám rád, aj keď sú tance tradičné a ešte aj rozprávajú nárečím. No celá atmosféra na Východnej je dobrá.  

Ako vznikla myšlienka vyrábať aj tričká s motívom Východnej?


Nápad vznikol spontánne, aby ľudia mali niečo na pamiatku. Tričko vždy odráža vizuál, ktorý je na plagáte, ten je aj na ňom. Boli aj nápady, aby bolo univerzálne, každý rok rovnaké, ale do toho som nechcel ísť. Chcel som, aby to bolo vždy originálne.

Vizuál Folklórneho festivalu Východna 2018 na stiahnutie ako:

- pozadie pre mobilne telefóny [JPG]
- pozadie pre PC [JPG]
- pozadie pre internetové stránky [PNG]

 


 

Východná 2017

Vyše 30 000 návštevníkov. Taká je záverečná bilancia 63. ročníka Folklórneho festivalu Východná. Počet návštevníkov tak už druhý rok prekonal doterajšie rekordy. Festival sa postupne otvára čoraz širšiemu publiku a zároveň sa každým rokom zlepšujú služby v areáli festivalu.

„Nároky divákov navštevujúcich folklórne festivaly rastú a my sa na ne snažíme reagovať tak, aby festival Východná zostal aj naďalej najprestížnejším folklórnym festivalom na Slovensku,“ hovorí o jednom z dôvodom rastúcej obľuby festivalu jeho programový riaditeľ Pavol Pitoňák.
Hlavným obsahovým motívom festivalu vo Východnej, ktorý sa konal od štvrtka 29. júna do nedele 2. júla, bolo nielen sprostredkovanie krásy slovenského folklóru v jeho tradičných i moderných podobách – od programu Zem spieva pod holým nebom, ktorý bol bodkou za úspešnou šou RTVS až po dojímavé predstavenie súboru Vranovčan s názvom Zbohom.
Jedným z programových ťažísk bola tohto roku orientácia  na deti. Tým bola venovaná celá nedeľa – a to nielen symbolicky: všetky vystúpenia v tento deň nielen v areáli ale aj na veľkej scéne mohli totiž návštevníci vidieť zadarmo.
„Našim cieľom bolo ukázať najmladšej generácii krásu slovenského folklóru a tradícií, motivovať ju k ich udržiavaniu,“ povedala riaditeľka festivalu Jana Kresáková z Národného osvetového centra.
S festivalom vo Východnej sa už neodmysliteľne spája aj prezentácia rozmanitosti ľudovej kultúry v podaní zahraničných folklórnych súborov . Tento rok boli pre divákov lákavým ťahákom maďarský profesionálny súbor Magyar nemzeti táncegyüttes povestný svojou tanečnou virtuozitou a súbory z tešínskeho Sliezska, prezentujúce tanečné umenie pohraničného regiónu s hlavnou myšlienkou "Všetko sa mení, ale folklór zostáva", ktoré svoje program pre festival vo Východnej pripravovali viac ako dva roky.
Počas celého festivalu sa na piatich scénach festivalu vystriedalo vyše 2 100 účinkujúcich. Ich výkony, rovnako ako celkovú skladbu programu a organizačné zabezpečenie festivalu zhodnotia odborní hodnotitelia, ktorými tento rok boli Mgr. art. Lenka Šútorová Konečná ArtD. a Ing. Vladimír Urban.
Na Folklórnom festivale Východná sa akreditovali zástupcovia 16 tlačených a elektronických médií.


Faktické údaje

Hlavný organizátor: Národné osvetové centrum.
Spoluorganizátori: obec Východná, Žilinský samosprávny kraj, Liptovské kultúrne stredisko, ÚĽUV
Záštitu nad festivalom prevzal minister kultúry SR Marek Maďarič.

 


oddelovač