Narodil sa 10. septembra 1942 v Červenej Skale (miestna časť Šumiaca). Počas svojich vysokoškolských rokov objavil lásku k ľudovému tancu a stal sa nielen tanečníkom, ale neskôr aj tanečným pedagógom vo folklórnom súbore Technik (1959 – 1964).

V roku 1964 sa pridal k folklórnemu súboru Magura, kde prevzal vedenie tanečných tréningov a postupne aj tvorbu choreografií. Ako umelecký vedúci stál na čele súboru od polovice 60. až do začiatku 90. rokov. Jeho umelecká práca v súbore viedla k získaniu vysokých štátnych vyznamenaní a v roku 1982 ministerstvo kultúry udelilo súboru čestný titul zaslúžilý kolektív ZUČ. Okrem týchto ocenení sa súbor stal nositeľom mnohých krajských, okresných a mestských ocenení.

Medzi jeho najznámejšie choreografie patria Kresany, Orli, Zagroj mi, muzecko, Kotka, tanečné bloky Tance od Dunajca, Do šafľika, Po beťarski, Keď ťa budú čepiť, žartovne ladený blok Na Gala v Lendaku a mnoho ďalších.

Počas svojho pôsobenia v súbore Magura spolupracoval s osobnosťami ako Milan Hvižďák, Vojtech Littva, Cyril Zálešák, Stanislav Dúžek a ďalšími.

Česť jeho pamiatke!

Ing. Karol Purtz
Ing. Karol Purtz
Ing. Karol Purtz