VEĽKÁ SCÉNA – AMFITEÁTER

ŠTVRTOK 30. 6. 2022

ŠTVRTOK 30. 6.
19:00

Slávnostné otvorenie festivalu

Námet, scenár a réžia: oddelenie folklóru a folklorizmu NOC
Účinkujú: FSk Kriváň (Východná), hostia a predstavitelia festivalu, zahraničné kolektívy z Bulharska, Srbska, Česka a Poľska

Veľká scéna – amfiteáter

ŠTVRTOK 30. 6.
20:00

Premietanie prvého slovenského celovečerného filmu Jánošík

so živým hudobným sprievodom Štátneho komorného orchestra a hudobnej skupiny Bashavel

Účinkujú: Štátny komorný orchester Žilina a hudobná skupina Bashavel
Autor hudby: Stanislav Palúch
Dirigent: Vladimír Martinka

Veľká scéna – amfiteáter

ŠTVRTOK 30. 6.
21:30

Jazykom tanca 2021

Oceňovanie súťažných celovečerných komponovaných scénických autorských programov z Celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky choreografií folklórnych súborov a tanečných zoskupení

Príprava: oddelenie folklóru a folklorizmu NOC

Veľká scéna – amfiteáter

ŠTVRTOK 30. 6.
22:00

Veci čo sa dejú

Program ocenený titulom laureáta celoštátnej súťaže Jazykom tanca 2021 v kategórii komponovaných scénických autorských programov

Réžia, scenár a choreografia: Štefan Štec
Účinkujú: interpreti a interpretky Folklórneho súboru Hornád
Hudba: kapela Fajta

Veľká scéna – amfiteáter

PIATOK 1. 7. 2022

PIATOK 1. 7.
19:00

Hosť do domu

Program zahraničných kolektívov z Bulharska, Srbska, Česka a Poľska

Námet, scenár a réžia: Lenka Šútorová-Konečná
Odborná spolupráca: Katarína Babčáková
Inšpícia: Lucia Franická Macková, Adriana Tížiková, Daniela Simanová
Účinkujú: FS Karanovac, Kraljevo (Srbsko), FS Pazardžik, Pazardžik (Bulharsko), FS Nivnička, Nivnice a FS Boršičané, Blatnice (Česká republika)

Veľká scéna – amfiteáter

PIATOK 1. 7.
20:30

Letokruhy tanca

Program reflektujúci historický vývoj ľudového tanca a fenomény zapísané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska

Námet, scenár a réžia: Katarína Babčáková, Agáta Krausová
Odborná spolupráca: Alžbeta Lukáčová
Inšpícia: Tatiana Urbanová, Slavomír Ondejka, Daniela Simanová, Jaroslav Černák
Účinkujú: SpSk Trnki (Banská Bystrica), FS Šumiačan (Šumiac), FSk Telgárt (Telgárt), UFS Mladosť (Banská Bystrica), FSk Parchovianka (Parchovany), FS Hornád (Košice), FS Borievka (Košice), FS Živel (Bratislava), sólisti z FS Dubina (Rožňava) a FSk Hôra (Rejdová), FS Podpoľanec (Detva), FS Nadšenci (Trenčín), FS Kopaničiar (Myjava), sólisti tanečníci Slavomír Ondejka, Marek Sabol a Júlia Leškaničová, Alfréd Lincke, Ivana Topoľovská, Jakub Santer a Michaela Santrová, Miroslav Beck a Alexandra Ružbacká, Daniel Devečka, Peter Hrabovský, Boris Magát, Peter Gecelovský, Balázs Bogdán, Mikuláš Szabó, hudobníci Juraj Dufek (gajdy), ĽH Petra Obucha (Piešťany), Goralská muzika z Hladovky, Noga Band

Veľká scéna – amfiteáter

PIATOK 1. 7.
21:45

Škola spevu s divákmi

Vedie: Jana Ambrózová

Veľká scéna – amfiteáter

PIATOK 1. 7.
22:15

Magyar Állami Népi Együttes (Maďarský štátny ľudový súbor): Oživené Podkarpatsko

V úlohe vyvolávača: Mónika Kosina (hosťujúci umelec artist)
Hlas: Júlia Kubinyi, Milán Hetényi
Hudba: István Pál Szalonna
Hudobné spracovanie: Lajos Pál
Choreografi: Dezső Fitos, Enikő Kocsis, Richárd Kökény, Gábor Mihályi
Kostýmová výtvarníčka: Rita Furik
Scéna: Zsuzsa Molnár
Videoanimácia: Andrea Soós
Svetlo: László Győri
Umelecký asistent: Calin Orza
Hlavný choreograf: Gábor Mihályi
Hlavný dirigent tanečného orchestra: György Ágfalvi
Archívne fotografie použité v predstavení sú súčasťou archívu Etnografického múzea. Výber fotografií: Judit Csorba
Vedúci hudobného telesa: Ferenc Radics
Asistenti: Beatrix Borbély, Katalin Jávor, Máté Farkas, Zoltán Zsuráfszky Jr.
Umelecký vedúci: István Pál Szalonna
Vedúci súboru: Gábor Mihályi

Veľká scéna – amfiteáter

SOBOTA 2. 7. 2022

SOBOTA 2. 7.
19:30

Vážení a zatratení

Hudobno-tanečné predstavenie o pastierskej kultúre Levočských vrchov.

Námet: Peter Kováč
Dramaturgia: Róbert Sabol, Peter Kováč
Choreografia: Róbert Sabol, Marek Sabol, Katarína Babčáková
Odborná spolupráca: Katarína Babčáková, Marek Sabol
Hudobné spracovanie: Filip Žiga, Matúš Ondruš
Hovorené slovo: Michal Smetanka
Zvukové efekty: RcR studio
Inšpícia: Katarína Pacáková
Voice over: Dominik Krupa
Kulisy: Dávid Pacák
Odev: Tomáš Mrázek
Účinkujú: Juhaska reguľa, ĽH Filipa Žigu, Michal Smetanka, Jakub Hanzely, SpSk Šafolka (Smižany), speváci z FSk Jalinka (Oľšavica)

Veľká scéna – amfiteáter

SOBOTA 2. 7.
20:30

Škola spevu s divákmi

Vedie: Jana Ambrózová

Veľká scéna – amfiteáter

SOBOTA 2. 7.
21:00

1-2-3 A NON

Program ocenený v celoštátnej súťaži Jazykom tanca 2021 v kategórii komponovaných scénických autorských programov

Choreografia: Enikő Kocsis, Dezső Fitos
Dramaturgia: Orsolya Nagy
Hudobná réžia: Sándor Csoóri
Produkcia: Michal Kupec
Účinkuje: FS Ilosvai (Veľká Ida)

Veľká scéna – amfiteáter

SOBOTA 2. 7.
22:00

ONY – silné príbehy mnohých, mnohé príbehy silných

Program ocenený v celoštátnej súťaži Jazykom tanca 2021 v kategórii komponovaných scénických autorských programov

Námet: Marianna Máťušová, Miroslava Sedláková Vanková, Lucia Nogová
Scenár, réžia: Lucia Nogová
Choreografia: Katarína Babčáková, Alfréd Lincke, Vladimír Michalko, Lucia Nogová
Hudba: Michal Noga
Účinkujú: TS Kumšt (Bratislava), Noga Band, SpSk Hojana

Veľká scéna – amfiteáter

NEDEĽA 3. 7. 2022

NEDEĽA 3. 7.
14:30

Letokruhy tradícií

Galaprogram FFV 2022

Námet, scenár a réžia: Barbora Morongová
Odborná spolupráca: František Morong
Moderuje: Štefan Štec
Inšpícia: Simona Ondreaš Dikaszová, Ján Michálik, Marianna Svoreňová, Daniel Devečka
Účinkujú: laureáti celoštátnych kôl súťaže hudobného folklóru dospelých Vidiečanova Habovka 2019, súťaže sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Šaffova ostroha 2022, súťaže detských folklórnych súborov Eniki beniki 2022 a súťaže hudobného folklóru detí Vidiečanova Habovka 2022, FS Hornád, Dragúni/Tanečný dom/FolkLab, TS Kumšt, TS Partia, FS Podpoľanec, FS Živel, Muzika Milana Rendoša, Michal Noga, Goralská muzika z Hladovky, FSk Kriváň, FZ Stráne z Važca, Juhaska reguľa, zahraničné kolektívy a i.

Veľká scéna – amfiteáter, Priamy prenos RTVS Dvojka

MALÁ SCÉNA

PIATOK 1. 7. 2022

PIATOK 1. 7.
17:00

Eniki beniki 2022

Sprievodný program účastníkov celoštátnej súťaže detských folklórnych súborov

Námet, scenár a réžia: Marianna Svoreňová
Odborná spolupráca: Katarína Babčáková, Jana Gejdošová
Moderátorka: Michaela Košová
Inšpícia: Lenka Gogová, Zsuzsanna Cehelská
Účinkujú: najúspešnejšie detské folklórne súbory z krajských kôl súťaže

Malá scéna

SOBOTA 2. 7. 2022

SOBOTA 2. 7.
12:30

Kresané do dreva

O tvorbe autorov drevených plastík

Príprava: Martin Mešša
Účinkujú: rezbári – autori drevených plastík v rámci rezbárskeho plenéru FFV 2022 Ján Palko (Štiavnik), Ján Špuler (Bobrov), Jozef Šutko (Prešov), Miloslav Jaroš (Radoľa), Gajdošská ľudová hudba Beskyd (Oravská Polhora)

Malá scéna

SOBOTA 2. 7.
13:30

Rodinné letokruhy – Piknik vo Východnej

Program venovaný rodinám folkloristov

Námet, scenár a réžia: Jozef Burič
Inšpícia: Aurélia Jankovičová, Marián Szekely
Účinkujú: rodina Miloša Bobáňa, rodina Jozefa Ďuráčiho , rodina Romana Malatinca, rodina Marcely Maniakovej, rodina Mirky Palanovej a FS Váh, Liptovský Mikuláš, rodina Janíka Puškáša, rodina Doda Strečanského a Fsk Lubena, Poluvsie, rodina Stanky Zvarovej, Ľudová hudba Michala Pagáča
Moderuje: Jozef Ďuráči

Malá scéna

SOBOTA 2. 7.
15:00

Roboty a sviatky na Liptove

Program folklórnych skupín z Liptova

Námet, scenár a réžia: Mária Palasthyová
Hudobná spolupráca: Michal Kubáň
Režijná spolupráca: Michaela Košová
Moderuje: Michaela Košová
Inšpícia: Simona Ondreáš Dikaszová, Erika Bernáthová, Daniel Devečka
Účinkujú: FSk Biela skala (Huty, Malé a Veľké Borové), FSk Chabenec (Dúbrava), FSk Kriváň (Východná), FSk Stráne (Važec), FSk Smrečany (Smrečany), FSk Poludnica (Závažná Poruba), FSk Lúčan (Lúčky), FSk Sliačanka (Liptovské Sliače), FSk Štrbän (Štrba), FSk Šuňava (Šuňava), FSk Tepličan (Liptovská Teplička) a ďalšie

Malá scéna

SOBOTA 2. 7.
17:00

Vidiečanova Habovka 2022

Sprievodný program účastníkov celoštátnej súťaže detského hudobného folklóru

Námet, scenár a réžia: Alexandra Bachledová, Marek Reznický
Účinkujú: najúspešnejší účastníci z krajských kôl súťaže v kategóriách detské ľudové hudby, detské spevácke skupiny, sólisti speváci a inštrumentalisti

Malá scéna

NEDEĽA 3. 7. 2022

NEDEĽA 3. 7.
10:00

Letokruhy odevu

Prezentácia vývoja tradičného ľudového odevu

Námet, scenár, réžia: Eva Dudková
Účinkujú: členovia FS Lysec (Belá-Dulice)

Malá scéna

NEDEĽA 3. 7.
12:30

Sviatočná nedeľa

Námet, scenár a réžia: Jaroslav Černák
Odborná spolupráca: Marcela Černáková
Inšpícia: Radoslav Stehlík, Šimon Panica
Moderuje: Jaroslav Černák
Účinkujú: účinkujúci z festivalového programu

Malá scéna

POD MÁJKOU

Viacdenné programy

VIACDENNÝ
PROGRAM

Škola remesiel ÚĽUV

Tvorivé dielne tradičných remesiel pre návštevníkov festivalu. Príďte si vytvoriť niečo pekné z kože, dreva, drôtu, vytočiť si svoju vlastnú mištičku, vytvoriť si šperk technikou modrotlače alebo vyskúšať čuchrať a drugať vlnu.


Piatok: 14:30 – 18:30
Sobota: 10:00 – 18:30
Nedeľa: 10:00 – 15:00

Príprava: Katarína Chruščová a ÚĽUV

Pod Májkou, areál amfiteátra

AREÁL AMFITEÁTRA

Viacdenné programy

VIACDENNÝ
PROGRAM

Kresané do dreva

Rezbársky plenér


celých 5 dní

Príprava: Martin Mešša
Rezbári – autori drevených plastík v rámci rezbárskeho plenéru FFV 2022 Ján Palko (Štiavnik), Ján Špuler (Bobrov), Jozef Šutko (Prešov), Miloslav Jaroš (Radoľa), Gajdošská ľudová hudba Beskyd (Oravská Polhora)

Areál amfiteátra

VIACDENNÝ
PROGRAM

Jarmok remesiel ÚĽUV

Zruční majstri a ľudovoumeleckí výrobcovia z celého Slovenska na jarmoku predvedú svoje majstrovstvo a ponúknu najkvalitnejší sortiment svojich výrobkov. Návštevníci môžu stretnúť hrnčiara, kováča, tkáča, kožušníka, zvonkára, drevorezbárov, drotárov, výrobcov hudobných nástrojov a mnohých ďalších výrobcov, ktorí sa usilujú o uchovávanie a rozvíjanie tradičných remeselných techník a výrob. V samostatnom stánku ÚĽUV-u budú k dispozícii aj kvalitné knižné publikácie zamerané na teoretickú i praktickú problematiku tradičných remesiel.


Piatok: 14:00 – 19:00
Sobota: 10:00 – 19:00
Nedeľa: 10:00 – 17:00

Príprava: Katarína Chruščová a ÚĽUV

Areál amfiteátra

VIACDENNÝ
PROGRAM

Koliba

Predaj tradičných špecialít


Piatok: 15:00 – 20:00
Sobota: 10:00 – 20:00
Nedeľa: 10:00 – 16:00

Príprava: obec Východná

Areál amfiteátra

NEDEĽA 3. 7. 2022

NEDEĽA 3. 7.
16:00

Nové korene...

Spoločné sadenie stromov v amfiteátri vo Východnej

Príprava: Vladimír Michalko, Michal Hoško

Areál amfiteátra

KOŠIARIK

Viacdenné programy

VIACDENNÝ
PROGRAM

Košiarik

Tradičné detské hry, dielničky, drevený kolotoč


Piatok: 15:00 – 18:30
Sobota: 10:00 – 18:30
Nedeľa: 10:00 – 15:00

Príprava: Lucia Franická Macková
Inšpícia: Patrícia Kadlecová, Ján Bohuš, Jozef Holec, Katarína Mičicová

Areál amfiteátra

HUMNO – GALÉRIA

Viacdenné programy

VIACDENNÝ
PROGRAM

STUDEO.NOC

Prezentácia publikácií a archívnych materiálov Národného osvetového centra z oblasti tradičnej ľudovej kultúry a folklorizmu


Piatok: 15:00 – 18:00
Sobota: 10:00 – 18:00
Nedeľa: 10:00 – 14:00

Príprava: Lucia Ditmarová, Mária Lörinc, Henrieta Gábrišová

Humno – galéria

HUMNO

PIATOK 1. 7. 2022

PIATOK 1. 7.
15:00

Škola tanca pre najmenších – hry a tance z myjavskej oblasti

Lektorka: Lucia Franická Macková

Humno

PIATOK 1. 7.
16:00

Škola spevu – chorovodné piesne a piesne ku karičke z Parchovian

Príprava: Andrea Jágerová
Lektorky: Andrea Jágerová, Margita Jágerová

Humno

PIATOK 1. 7.
17:00

Škola tanca – reťazovité a kruhové tance

chorovody zo Spiša a Šariša

Lektorka: Katarína Babčáková

Humno

PIATOK 1. 7.
18:00

O bačovských rodoch

Prezentácia výskumu v Levočských vrchoch

Autor: Peter Kováč

Humno

PIATOK 1. 7.
23:30

Júlia Kozáková – Manuša

World music koncert

Spev: Júlia Kozáková
Husle: Viliam Didiáš
Cimbal: Ľubomír Gašpar
Viola: Vojtech „Bélu“ Botoš
Kontrabas: Ján Rigo
Gitara: Zsolt Varady

Humno

SOBOTA 2. 7. 2022

SOBOTA 2. 7.
10:00

Folklórny festival Východná s Rádiom Regina

Rozhlasový program

Príprava: Marcela Čížová
Výroba: RTVS, Rádio Regina
Účinkujú: vybraní účinkujúci z festivalového programu

Humno

SOBOTA 2. 7.
13:00

Remeslo so značkou. Poznáte súčasný ÚĽUV?

Prezentácia aktivít Ústredia ľudovej umeleckej výroby

Autorka: Eva Ševčíková, ÚĽUV

Humno

SOBOTA 2. 7.
14:00

Letokruhy hudby

Hudobno-slovný program prezentujúci vývin nástrojových zoskupení

Autorka: Alžbeta Lukáčová

Humno

SOBOTA 2. 7.
15:00

Starostlivosť o tradičný ľudový odev

Prezentácia foriem ošetrovania odevných súčiastok

Autorka: Radoslava Janáčová, ÚĽUV

Humno

SOBOTA 2. 7.
16:00

Výskum ľudového staviteľstva v súčasnosti

Prezentácia aktuálneho záchranného výskumu

Autor: Peter Brada

Humno

SOBOTA 2. 7.
17:00

Škola spevu – svadobné piesne z Hút a Borového

Príprava: Andrea Jágerová
Lektorky: Andrea Jágerová, Margita Jágerová

Humno

SOBOTA 2. 7.
18:30

Takú, takú sekanú... Gajdošská kultúra a UNESCO

Program z cyklu Fenomény svetového dedičstva UNESCO. Prezentácia prvku Gajdošská kultúra na Slovensku, zapísaného do Svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva v roku 2015.

Autor a moderátor: Milan Rusko
Asistent moderátora: Patrik Torkoš
Inšpícia: Dominika Kabát
Účinkujú: Bernard Garaj, Ľubomír Tatarka, Dominika Cigáňová, Dominika Kabát, Tomáš Blažek, Mário Pavel, Matúš Kovár, rodina Hrnčiarovcov, Lukáš Lacko, Novosielski muzikaši, Gajdošská ľudová hudba Beskyd (Oravská Polhora)

Humno

SOBOTA 2. 7.
23:30

Skład niearchaiczny (Poľsko)

World music koncert

husle, spev: Marta Matuszna-Wejchenig
gajdy, píšťaly: Przemysław Ficek
viola: Stanisław Bafia
kontrabas: Rafał Bałaś

Humno

NEDEĽA 3. 7. 2022

NEDEĽA 3. 7.
09:00

Škola tanca pre najmenších – hry a tance z Liptova

Lektorka: Michaela Košová

Humno

NEDEĽA 3. 7.
10:00

Škola spevu – piesne z rusínskych lokalít Spiša a Šariša

Lektorka: Eva Brunovská

Humno

NEDEĽA 3. 7.
11:00

Ako na to...

Prezentácia metodických materiálov na výučbu ľudového tanca, spevu a hudby

Príprava: Lucia Franická Macková

Humno

NEDEĽA 3. 7.
13:00

Kožušnícke rody z Podpoľania a Novohradu

Prezentácia výsledkov unikátneho záchranného výskumu

Autor: Lukáš Jurčo

Humno

TANCOVISKO

PIATOK 1. 7. 2022

PIATOK 1. 7.
17:00

Škola tanca – kruhové tance

karička z Parchovian

Lektorka: Agáta Krausová
Spev: Eva Brunovská, Alexandra Bachledová, Jaroslava Maťková, Xénia Makarová, Zoja Feketeová

Tancovisko

PIATOK 1. 7.
18:00

Škola tanca – odzemky

od zemi z Čierneho Balogu a hajduch z Kokavy nad Rimavicou

Lektor: František Morong
Hudobný sprievod: Ľudová hudba Michala Pagáča

Tancovisko

PIATOK 1. 7.
19:00

Škola tanca – párové tance starého štýlu

do krutu a do skoku z Važca a o sebe z Liptovských Sliačov

Lektori: Ondrej Galbička a Simona Dikaszová
Hudobný sprievod: Muzička

Tancovisko

PIATOK 1. 7.
23:30

Pri muzike

Tanečná zábava

Pripravil: Michal Noga
Účinkujú: Muzička, Ľudová hudba Michala Pagáča

Tancovisko

SOBOTA 2. 7. 2022

SOBOTA 2. 7.
10:00

Škola tanca – skočno-mládenecké tance

roskäzovački z Podpoľania a bašistovska z Raslavíc

Lektor: Ján Michálik
Hudobný sprievod: ĽH Michala Pagáča

Tancovisko

SOBOTA 2. 7.
11:00

Škola spevu pre najmenších

Vedie: Andrea Jágerová

Tancovisko

SOBOTA 2. 7.
13:00

Školy tanca so zahraničnými kolektívmi z Bulharska, Srbska, Česka a Poľska

Príprava: Viktória Čolláková

Tancovisko

SOBOTA 2. 7.
15:00

Škola tanca pre najmenších – hry a tance z Abova

Lektorka: Marianna Svoreňová

Tancovisko

SOBOTA 2. 7.
16:00

Škola tanca – párové tance starého štýlu

do hora zo Šumiaca

Lektori: Peter Hrabovský, Martina Hrabovská
Hudobný sprievod: ĽH Pokošovci

Tancovisko

SOBOTA 2. 7.
17:00

Škola tanca – párové tance starého štýlu

krucena z Raslavíc

Lektori: Alfréd Lincke, Martina Lincke, Vladimír Michalko, Linda Luptáková
Hudobný sprievod: Muzika Milana Rendoša

Tancovisko

SOBOTA 2. 7.
18:00

Škola tanca – čardáše

na dva kroki a frišká z Horných Pršian a čardáš z Ostrova

Lektori: František Morong a Barbora Morongová
Hudobný sprievod: Muzika Milana Rendoša

Tancovisko

SOBOTA 2. 7.
23:30

Pri muzike

Tanečná zábava

Pripravil: Michal Noga
Účinkujú: ĽH Pokošovci, Muzika Milana Rendoša

Tancovisko

NEDEĽA 3. 7. 2022

NEDEĽA 3. 7.
11:00

Škola tanca – verbunk

Bertókov verbunk z Jelky

Lektor: Tamás Dobsa
Hudobný sprievod: ĽH Mateja Topoľovského

Tancovisko

NEDEĽA 3. 7.
13:00

Škola tanca – folklorizované spoločenské tance

neborácka, pleskaná a japonská z myjavskej oblasti

Lektori: Lenka Šútorová-Konečná, Ladislav Konečník
Hudobný sprievod: ĽH Mateja Topoľovského

Tancovisko

ETNODOM (MODRÁ BUDOVA)

PIATOK 1. 7. 2022

PIATOK 1. 7.
15:00
do 18:30

Prezentácia publikácií o tradičnej ľudovej kultúre a hudobno-tanečnom folklóre

Príprava: Jana Ambrózová
Inšpícia Etnodom: Peter Gecelovský, Michaela Baštáková, Peter Gonšor, Ivana Dalecká

Etnodom – modrá budova

PIATOK 1. 7.
15:00

Filmové projekcie z MFF Etnofilm Čadca 2020

Príprava: Zuzana Beňušková

Igranka za pokojnog Emilijana (Srbsko)
Autor/režisér: Predrag Todorović

Etnická komunita Vlachov v Srbsku si po stáročia uchováva svoje jazykové, materiálne a kultúrne dedičstvo. Tanec pre mŕtvych (dat uora đi pomană) je jedným z rituálov, ktorými Vlachovia pestujú kult mŕtvych.

Gajdoši (Slovensko)
Autor/režisér: Martin Kleibl, Michal Veselský

Film reflektuje súčasný stav gajdošskej kultúry na Slovensku. Na pozadí odborného výkladu dvoch odborníkov – Milana Ruska a Bernarda Garaja – ilustruje tému gajdošstva od výroby až po hru a súčasné trendy vo vývoji.

Úle Eda Högla (Slovensko)
Autor/režisér: Ján Kuska

Filmový dokument o poslednom včelárovi na Slovensku, ktorý nielen vyrába úle zo slamy, ale chová v nich aj včely.

Etnodom – modrá budova

PIATOK 1. 7.
17:00

Zoznamy nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku

Vernisáž výstavy

Prezentujúci: Miroslav Hanák
Autori výstavy: Vladimír Kyseľ, Juraj Hamar, Eva Záhumenská, Stanislava Tichá, Miroslav Hanák, Michal Veselský

Etnodom – modrá budova

PIATOK 1. 7.
17:20

Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

Prezentácia aktivít inštitúcie

Prezentujúci: Miroslav Hanák
Príprava: Ľubica Voľanská

Etnodom – modrá budova

SOBOTA 2. 7. 2022

SOBOTA 2. 7.
10:00
do 18:30

Zoznamy nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku

(výstava)

Autori výstavy: Vladimír Kyseľ, Juraj Hamar, Eva Záhumenská, Stanislava Tichá, Miroslav Hanák, Michal Veselský

Etnodom – modrá budova

SOBOTA 2. 7.
10:00
do 18:30

Prezentácia publikácií o tradičnej ľudovej kultúre a hudobno-tanečnom folklóre

Príprava: Jana Ambrózová
Inšpícia Etnodom: Peter Gecelovský, Michaela Baštáková, Peter Gonšor, Ivana Dalecká

Etnodom – modrá budova

SOBOTA 2. 7.
10:00

Filmové projekcie z MFF Etnofilm Čadca 2020

Príprava: Zuzana Beňušková

Paničky (Srbsko)
Autor/režisér: Ján Čáni pre RTV Vojvodiny

Obyčaj chodenie s paničkami je symbolom prebúdzania prírody a príchodu veľkonočných sviatkov. V súčasnosti sa „Paničky“ vo Vojvodine zachovali iba u staropazovských Slovákov.

Gajdoši (Slovensko)
Autor/režisér: Martin Kleibl, Michal Veselský

Film reflektuje súčasný stav gajdošskej kultúry na Slovensku. Na pozadí odborného výkladu dvoch odborníkov – Milana Ruska a Bernarda Garaja – ilustruje tému gajdošstva od výroby až po hru a súčasné trendy vo vývoji.

Etnodom – modrá budova

SOBOTA 2. 7.
11:00

Tradičná ľudová kultúra v Košickom kraji

Prezentácia Centra kultúry Košického kraja

Prezentujúce: Lenka Gogová, Marianna Svoreňová a Zsuzsanna Cehelská
Príprava: Jana Ambrózová

Etnodom – modrá budova

SOBOTA 2. 7.
12:00

Tradičná ľudová kultúra v Gemeri-Malohonte

v činnosti Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote

Prezentujúca: Stanislava Zvarová
Príprava: Jana Ambrózová

Etnodom – modrá budova

SOBOTA 2. 7.
15:00

Šicko u olrajtu, pán profesor

Diskusný panel venovaný prof. PhDr. Milanovi Leščákovi, CSc. (1940 – 2022)

Účastníci panelu: Marta Botíková, Petra Krnáčová, Vladimír Kyseľ
Moderátorka: Anna Hlôšková
Autorky programu: Margita Jágerová a Anna Hlôšková

Etnodom – modrá budova

NEDEĽA 3. 7. 2022

NEDEĽA 3. 7.
10:00
do 13:00

Zoznamy nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku

(výstava)

Autori výstavy: Vladimír Kyseľ, Juraj Hamar, Eva Záhumenská, Stanislava Tichá, Miroslav Hanák, Michal Veselský

Etnodom – modrá budova

NEDEĽA 3. 7.
10:00
do 13:00

Prezentácia publikácií o tradičnej ľudovej kultúre a hudobno-tanečnom folklóre

Príprava: Jana Ambrózová
Inšpícia Etnodom: Peter Gecelovský, Michaela Baštáková, Peter Gonšor, Ivana Dalecká

Etnodom – modrá budova

NEDEĽA 3. 7.
10:00

Filmové projekcie z MFF Etnofilm Čadca 2020

Príprava: Zuzana Beňušková

Terchovská muzika – ľudové muziky Kysuckej vrchoviny (Slovensko)
Autor/režisér: Martin Kleibl, Michal Veselský

Film vysvetľuje špecifickosť tohto typu vokálno-inštrumentálneho prejavu a na príkladoch rôznych prístupov prezentuje mnohorakosť tohto prvku, ktorý je zapísaný vo svetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Úle Eda Högla (Slovensko)
Autor/režisér: Ján Kuska

Filmový dokument o poslednom včelárovi na Slovensku, ktorý nielen vyrába úle zo slamy, ale chová v nich aj včely.

Marinka (Slovensko)
Autor/režisér: Ľubor Patsch

Filmový dokument o výnimočnej tvorivej osobnosti – Márii Mezovskej z Liptovskej Tepličky.

Etnodom – modrá budova

NEDEĽA 3. 7.
11:00

Za každým predmetom je príbeh

Prednáška riaditeľky Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote Oľgy Bodorovej o hrnčiarskej produkcii remeselníkov z Gemera a Malohontu

Prezentujúca: Oľga Bodorová (Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote)
Príprava a moderovanie: Zuzana Beňušková

Po prednáške budú prezentované filmové dokumenty z produkcie Gemersko-malohontského múzea.

Etnodom – modrá budova

OBEC VÝCHODNÁ

NEDEĽA 3. 7. 2022

NEDEĽA 3. 7.
10:00

Svätá omša

Rímskokatolícky kostol, Východná

NEDEĽA 3. 7.
12:00

Slávnostný sprievod Východnou

Námet, scenár a réžia: Jaroslav Černák
Inšpícia: Radoslav Stehlík, Šimon Panica
Odborná spolupráca: Marcela Černáková
Moderuje: Marcela Černáková
Účinkujú: vybraní účinkujúci z festivalového programu

Obec Východná

EVANJELICKÝ KOSTOL, VÝCHODNÁ

NEDEĽA 3. 7. 2022

NEDEĽA 3. 7.
10:00

Slávnostné služby Božie

Evanjelický kostol, Východná

NEDEĽA 3. 7.
11:00

Posledný letokruh

Hudobno-spevácky program

Námet, scenár a réžia: Andrea Jágerová
Odborná spolupráca: Margita Jágerová
Účinkujú: FSk Dobrona (Dobrá Niva), FSk Kýčera (Čierny Balog), FSk Telgárt (Telgárt), Kopaničiarska muzika Martina Janšta (Košariská) a speváci spod Bradla

Evanjelický kostol, Východná

EVANJELICKÝ DOM, VÝCHODNÁ

PIATOK 1. 7. 2022

PIATOK 1. 7.
17:00

Vernisáž výstavy Z dejín Vidiečanovej Habovky

Príprava: Obec Habovka a Národné osvetové centrum

Evanjelický dom, Východná

PIATOK 1. 7.
17:00

Vidiečanova Habovka 2022 – I. časť

Celoštátna postupová súťaž a prehliadka detského hudobného folklóru

Príprava: Michal Noga
Účinkujú: najúspešnejší účastníci krajských kôl súťaže v kategóriách detských ľudových hudieb, detských speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov

Program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Evanjelický dom, Východná

SOBOTA 2. 7. 2022

SOBOTA 2. 7.
11:00

Vidiečanova Habovka 2022 – II. časť

Celoštátna postupová súťaž a prehliadka detského hudobného folklóru

Príprava: Michal Noga
Účinkujú: najúspešnejší účastníci krajských kôl súťaže v kategóriách detských ľudových hudieb, detských speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov

Program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Evanjelický dom, Východná

DREVENICA VO VÝCHODNEJ

Viacdenné programy

VIACDENNÝ
PROGRAM

Zo svadobnej truhlice, zo svadobnej skrine

Výstava variantov svadobného odevu z hornoliptovských obcí

Zámerom výstavy Zo svadobnej truhlice, zo svadobnej skrine je priblíženie vývinových tendencií v svadobnom odeve mužov a žien z dedín horného Liptova prostredníctvom tradičného svadobného odevu, svadobných šiat, oblekov a doplnkov so súkromnej zbierky Jany Mládek Rajniakovej. Doplňujúci zdroj informácií budú predstavovať dobové fotografie novomanželov, samotných neviest či svadobných družín a sprievodov. Výstava má za cieľ upozorniť na reflexie svetovej svadobnej módy v prostredí horného Liptova, ktoré bolo v niektorých lokalitách charakteristické dlhodobým pretrvávaním tradičných obradových odevov, a to ešte v čase 50. – 60. rokov 20. storočia.


Piatok: 15:00 – 18:00
Sobota: 10:00 – 18:00
Nedeľa: 10:00 – 15:00

Príprava: Jana Mládek Rajniaková

Drevenica vo Východnej v susedstve Východnianskej izby

VIACDENNÝ
PROGRAM

Ako sa trámy kresali...

Prezentácia tradičného tesárskeho remesla


Piatok: 15:00 – 18:00
Sobota: 10:00 – 15:00

Príprava a ukážky: Lukáš Jurčo, Peter Brada
Inšpícia: Katarína Uhrovičová, Mária Jurčová

Dvor drevenice vo Východnej v susedstve Východnianskej izby

VÝCHODNIANSKA IZBA

Viacdenné programy

VIACDENNÝ
PROGRAM

Východnianska izba

Prezentácia tradičného bývania a tradičnej kuchyne obce Východná


Piatok: 15:00 – 18:00
Sobota: 09:00 – 18:00
Nedeľa: 09:00 – 14:00

Príprava: obec Východná

Obec Východná

CINTORÍN VO VÝCHODNEJ

NEDEĽA 3. 7. 2022

NEDEĽA 3. 7.
10:00

Symbolický cintorín – spomienka na zosnulých folkloristov

Príprava: Jozef Burič
Inšpícia: Aurélia Jankovičová, Marián Szekely
Účinkujú: FSk Sliačanka (Liptovské Sliače), ĽH Miloša Bobáňa (Terchová), Nina Maniaková, Roman Malatinec
Moderuje: Roman Malatinec

Cintorín vo Východnej

MÚZEUM LIPTOVSKEJ DEDINY V PRIBYLINE

STREDA 29. 6. 2022

STREDA 29. 6.
16:00

Hosť do dvora...

Program zahraničných kolektívov

Príprava: oddelenie folklóru a folklorizmu NOC
Účinkujú: zahraničné folklórne kolektívy Karanovac, Kraljevo (Srbsko) a Pazardžik, Pazardžik (Bulharsko)

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

RTVS

STREDA 29. 6. 2022

STREDA 29. 6.
18:00

Pozvánka do Východnej

Námet, scenár a réžia: Samuel Smetana

Rádio Regina

ŠTVRTOK 30. 6. 2022

ŠTVRTOK 30. 6.
18:00

Letokruhy hudby

Hudobno-slovná relácia prezentujúca vývin nástrojových zoskupení

Námet, scenár a réžia: Alžbeta Lukáčová
Odborná spolupráca: Marián Minárik

Rádio Regina

NEDEĽA 3. 7. 2022

NEDEĽA 3. 7.
14:30

Letokruhy tradícií

Galaprogram FFV 2022

Námet, scenár a réžia: Barbora Morongová
Odborná spolupráca: František Morong
Moderuje: Štefan Štec
Inšpícia: Simona Ondreaš Dikaszová, Ján Michálik, Marianna Svoreňová, Daniel Devečka
Účinkujú: laureáti celoštátnych kôl súťaže hudobného folklóru dospelých Vidiečanova Habovka 2019, súťaže sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Šaffova ostroha 2022, súťaže detských folklórnych súborov Eniki beniki 2022 a súťaže hudobného folklóru detí Vidiečanova Habovka 2022, FS Hornád, Dragúni/Tanečný dom/FolkLab, TS Kumšt, TS Partia, FS Podpoľanec, FS Živel, Muzika Milana Rendoša, Michal Noga, Goralská muzika z Hladovky, FSk Kriváň, FZ Stráne z Važca, Juhaska reguľa, zahraničné kolektívy a i.

Veľká scéna – amfiteáter, Priamy prenos RTVS Dvojka

WEB – ONLINE PROGRAMY

STREDA 29. 6. 2022

STREDA 29. 6.
11:00

Majstri hudobných nástrojov. Hudobné nástroje v ľudovej kultúre na Slovensku

(virtuálna prehliadka)

Námet: Oskár Elschek
Libreto a scenár: Oskár Elschek, Martin Mešša
Kurátor: Peter Jantoščiak
Vyrobili: Ústredie ľudovej umeleckej výroby │ Múzeum ľudovej umeleckej výroby, SNM – Hudobné múzeum

Online

STREDA 29. 6.
17:00

Príbehy remesiel I.: Výroba z dreva – Debnárstvo

Účinkujú: Juraj Leporis, Ľubomír Bandúr, Peter Bandúr, Michal Fiľo, Jozef Vatrt, Rudolf Gontko, Peter Zoričák
Odborná spolupráca: Katarína Podobová
Scenár, kamera, réžia: Ján Mančuška
Výroba: LUMAN'S, 1996
Vo filme boli použité exponáty zo zbierkových fondov Historického múzea SNM v Bratislave, Horehronského múzea v Brezne, ÚĽUV v Bratislave a fotografie Martina Martinčeka.
Príprava: ÚĽUV

Online

STREDA 29. 6.
17:40

Príbehy remesiel I.: Výroba z dreva – Výrobky zo svoru

Majster ľudovej umeleckej výroby Vladimír Paulik
Scenár, réžia: Tatiana Moravcová
Spolupracovali: Ivan Sadloň, Peter Stupavský
Zvuk: Juraj Ráček, Miroslav Majtán
Kamera, strih: Juraj Ráček
Výroba: Púchovská televízia, Púchov 1999
Príprava: ÚĽUV

Online

ŠTVRTOK 30. 6. 2022

ŠTVRTOK 30. 6.
11:00

Slovenské kroje | tvorivé synergie

(virtuálna prehliadka)

Libreto a scenár: Silvia Fedorová
Kurátor: Silvia Fedorová
Výroba: Jakub Balko Entertainment 2021

Online

ŠTVRTOK 30. 6.
17:00

Príbehy remesiel II.: Výroba z kože

Účinkujú: Ján Staňo, Ľudovít Staňo
Výroba: ÚĽUV

Online

PIATOK 1. 7. 2022

PIATOK 1. 7.
11:00

Tradícia netradične: Drevo

(virtuálna prehliadka)

Libreto a scenár: Václav Kautman, Ferdinand Chrenka
Kurátori: Václav Kautman, Ferdinand Chrenka
Výtvarno-technické riešenie: Peter Baumann
Nové médiá: Pavol Soukal
Grafický dizajn: Peter Simoník
Vyrobili: Jakub Balko Entertainment

Online

PIATOK 1. 7.
17:00

Príbehy remesiel III.: Výroba lubových košov

Majster ľudovej umeleckej výroby Florián Šavrtka
Odborná spolupráca: Michal Fiľo, Mária Tomová, Ivan Soška, Zlatoň Hreha
Výroba: morusa, s. r. o., 2021
Príprava: ÚĽUV

Online

SOBOTA 2. 7. 2022

SOBOTA 2. 7.
11:00

Z Východnianskej kuchyne: ôhaza a šulki

Videorecept s príbehmi

Autori: Peter Zákuťanský, Jakub Jančo, Lucia Ditmarová, Pavel Smejkal
Účinkuje: Zuzana Gajdošová (teta Palúška), Jana Hošková

Online

SOBOTA 2. 7.
17:00

Príbehy remesiel IV.: Tkanie na krosnách

Majsterky ľudovej umeleckej výroby Jarmila Rybánska a Mária Horváthová
Odborná spolupráca: Barbora Kanávorová, Jarmila Rybánska
Výroba: morusa, s. r. o., 2020
Príprava: ÚĽUV

Online

NEDEĽA 3. 7. 2022

NEDEĽA 3. 7.
17:00

Príbehy remesiel V.: Dušan Benický – štetcom a dlátom

Účinkuje: Dušan Benický
Príprava: ÚĽUV
Výroba: Miro Pokorný, 2009

Online

Zmena programu vyhradená.

posledná zmena: 15. 6. 2022 o 13:30